Author

FMteam

Browsing

Treći dan 34. Mladifesta: Kateheza s. Matije Pačar, predstavljanje Majčinog sela, svjedočanstva, molitva…

Jutarnjom molitvom, koju je predmolio međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić, na vanjskom oltaru crkve sv. Jakova u Međugorju počeo je treći dan duhovne obnove za mlade – 34. Mladifesta.

Nakon toga katehezu je mladima održala s. Matija Pačar, školska sestra franjevka Krista Kralja hercegovačke provincije svete obitelji. S. Matiaj je na službi u Ljubuškom, a na predstavljajući se, kazala kako je i ona prije 15-ak godina sudjelovala na Mladifestu.

Na početku svoje kateheze, u kojoj je govorila o radosti, osvrnula se na geslo ovogodišnjeg Mladifesta naglašavajući kako nas uvodi u odnos s Isusom koji je obilježen obiteljskim relacijama.

”Vjerujem da svi vi jednako kao i ja želite biti među onim mnoštvom u koje Isus pokazuje rukom i govori: Evo majke moje i braće moje”, kazala je s. Matija naglašavajući kako ”Isus  ne naziva majkom i braćom one s kojima je krvno povezan, nego one koji vrše Očevu volju”.

”Pretpostavljam da ste svi vi, kao i ja, imali iskustvo takvog prijateljstva kada je netko za vas rekao – ti si mi kao rođeni brat, sestra. Tada se osjetiš da vrijediš, ponosan si jer si u taj odnos ulagao, jer si se trudio, jer si bio tu kada je bilo potrebno. I postigao si snagu odnosu koji postaje poput onog obiteljskog – iskren, trajan i slobodan.

To je odnos kakav Isus želi imati s nama – iskren, trajan i slobodan”, kazala je s. Matija ističući rečenicu svete Majke Terezije: ‘Želim biti sveta’ te tom rečenicom potičući i druge da koračaju, da ne zastajkuju zbog straha od odluka ili zbog manjka samopouzdanja.

”Strah od odluka i manjka samopouzdanja su dvije stigme današnje mladosti. One su usko povezane i jedna se rađa iz druge, jer mladi kada razmišljaju o pozivu, pitaju kako odlučiti, dugo razmišljaju o tome što žele biti, koji fakultet upisati, koji posao odabrati, kojim putem krenuti… Osnovati obitelj ili započeti put redovništva? U tome se rađa strah koji paralizira za odluke. Ne zato jer nedostaje jasnoće u odluci, nego nam strah ne da dovoljno vidjeti, on nas obeshrabruje, kazala je s. Matija i dodala kako strah nastaje iz zaborava kada zaboravimo sve one milosne trenutke koje nam je Bog dao.

Govorila je i o autentičnosti i pogrešnim uzorima ljepote koji se danas stavljaju pred mlade ljude.

”Toliki životi svetaca nas mogu inspirirati. Kada vidimo nekoga tko živi autentično svoj poziv to nas treba probuditi da je moguće i danas ljubiti autentično. Mnogi u Međugorje dolaze po ozdravljenje tijela. Ali tko ti kaže da ćeš u zdravom tijelu moći iskusiti milost svetosti koja se kuša kada se nosi križ, koja se kuša kada se suobličiš s Isusom. Puno više o svetosti sam susrela u osobama koje nisu fizički lijepe ili koje nisu tjelesno zdrave.

Majka Terezija – starica, naborana, zgrbljena, mala. Našem ljudskom shvaćanju nimalo privlačna, ali meni osobno ona je najljepše stvorenje, koje me učilo i koje je promijenilo moj život svojim primjerom autentičnosti”, kazala je s. Matija pozivajući nas na radost.

”Radost koja nije prolazni osjećaj, radost koja ne ovisi o komotnosti života, radost koja se ne temelji na uspjehu, radost kojoj ne treba financijska sigurnost, radost koja ne očekuje puno a prima sve. Toj je radost kojoj nas uče sveci i Blažena Djevica Marija i radost koju možemo udahnuti ovdje u Međugorju i koja me uvijek fascinira u Međugorju jer sam susrela radosne ljude koji u kolicima čekaju da se nahrane s ovog oltara”, kazala je s. Matija Pačar, a poslije njezine kateheze svjedočanstvo su održali bračni par Josip Sušac i Inma Garcia, koji su govorili o svome životu, braku, bračnim krizama koje su prebrodili zajedničkom molitvom.

U prijepodnevnom dijelu programa fra Dragan Ružić govorio je o nastanku i povijesti Majčinog sela i zajednice Milosrdni Otac, a onda je i bivši štićenik Majčinog sela Marijan Tustonja ispričao svoju životnu priču.

Tustonja je danas magistar socijalnog rada. Rođen je u Novoj Biloj i kao šestogodišnjak je zbog teških životnih uvjeta, odvojen od majke te uz brata i sestru smješten u Majčino selo, ustanovu za predškolski odgoj i socijalnu skrb u Međugorju gdje je ostao do svoje osamnaeste godine.

Nakon svih problema s kojim se kroz život susreo, kazao je, kako je bio ljutit i na Boga te ni s Njim nije razgovarao, ali je izdržao samo mjesec dana i ponovno počeo redovito odlaziti na svetu misu. Istaknuo je kako su štićenici Majčinog sela odlično integrirani u zajednicu te da se u Međugorju nikada nije pravila razlika između djece Međugorčana i djece iz Majčinog sela.

Marijan Tustonja danas je asistent na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru na studiju socijalnog rada, a također je voditelj Ureda za studente s invaliditetom Sveučilišta u Mostaru.

Više na Radiopostaja Mir Međugorje

Fra Jozo Grbeš: Ako izaberemo Isusa, izabrat ćemo jedino što ima smisao

Misu drugog dana 34. Festivala mladih u Međugorju predslavio je fra Jozo Grbeš, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije uz koncelebraciju 569 svećenika.

On je u svojoj homiliji mladima poručio kako je stanje svijeta uvijek kaotično pa tako i vrijeme u kojem mi živimo.

Citirajući dobitnika Nobelove nagrade za fiziku prošle godine Johna Clausera kazao je kako je ”svijet u kojem danas živimo prepun dezinformacija. Na svakome od vas je da služite kao suci, razlikujući istinu od laži.”

”Da, to je pozornica svijeta na kojoj i mi trošimo svoje dane i pitamo se: što je s nama kršćanima? Što je s nama koji ispovijedamo vjeru u Krista Spasitelja, Krista ljubavi,  Krista istine?” upitao je fra Jozo Grbeš koji je kroz svoju homiliju mladima u okupljenima na ovoj duhovnoj obnovi u Međugorju objašnjavao kako slijediti Krista naglasivši kako je Isus puno puta poslao majku da nam pomogne u tome da slijedimo Isusa.

”Poslao je majku tako puno puta da nam pomogne? Od Betlehema i Kane Galilejske, do ovog mjesta ovdje među ova dva brda. Ako upoznamo Nju, upoznat ćemo i Njega. Kao Majka ljubavi, Ona uporno pita i dosađuje, ali ne zbog sebe nego zbog Njega, od Kane Galilejske do danas, ne zbog sebe, nego zbog Njega”, kazao je fra Jozo dodajući kako imamo samo jedan život te da je pitanje svih pitanja, svih filozofija, svih duhovnosti: Kako živjeti taj jedan jedini život?

Mladima je poručio da za učitelja izaberu Krista te da će tako naći smisao života, a da će ”ljubav postati put i život”.

”Kad krenete doma ovih dana vratit ćete se u kaos ovoga svijeta. Ne vole vas zato što ste katolici, ili što ste kršćani, ne vole vas zato što ste za obitelj ili za brak, za vrijednosti koje ostaju i vrijede, ne vole vas zbog milijun stvari, ali budite zato zahvalni. Kad vas zgaze dignite se, kad vas napadnu kažite: Kriste ja bih opet s tobom. Izbor je jasan. Ako izaberemo njega, izabrat ćemo ono što uvijek ostaje, u ovom svijetu i onom. Izabrat ćemo jedino što ima smisao. Izabrat ćemo ono što jedino ljudskom srcu daje sreću bez prestanka, izabrat ćemo ono što je jedina njegova zapovijed, izabrat ćemo Ljubav. Protiv nje nitko vam ništa ne može. Izaberite njega”, zaključio je fra Jozo Grbeš, a

U jutarnjem dijelu programa drugog dana 34. Mladifesta katehezu je mladima držao međugorski župni vikar fra Jure Barišić, koji je, također, govorio kako u Međugorju uz pomoć Kraljice Mira možemo pronaći nadu i smisao svoga života, a to je Isus Krist.

”Zato nas Gospa uvijek vodi Kristu. U toj potrazi za Gospodinom, sljedeći Mariju moramo biti pažljivi kao Marija, pozorni kao Marija, mi moramo biti konkretni kao Marija”, kazao je fra Jure, pojašnjavajući kako je cijela međugorska duhovnost i marijanska duhovnost kristocentrična.

”U centru je Njezin sin Isus Krist. Moleći se Mariji mi idemo sigurnim putem do Isusa Krista”, kazao je fra Jure Barišić i zaključujući svoju katehezu preporučio da se u teškim životnim trenucima obratimo Mariji koja će vidjeti našu muku i posredovati kod svog sina da nas spasi.

Sudionicima Mladifesta predstavili su se i Marijini obroci. O udruzi koja hrani četiri milijuna djeca govorio je Magnus MacFarlane-Barrow, utemeljitelj i upravitelj ove organizacije te štićenici i volonteri Marijinih obroka. U poslijepodnevnom dijelu programa svjedočili su Daniele Maria Rinaldi i časna sestra Julija Prisjažnaja, a svoju poruku uputio je i mons. Jan Sobilo, biskup zaporiško – kharkivske biskupije u Ukrajini ove godine nije mogao doći na Mladifest ali je mladima iz Ukrajine uputio svoju poruku.

Drugi dan 34. Međunarodnog susreta mladih završen je procesijom s Gospinim kipom i klanjanjem pred Presvetim.

Više na Radiopostaja Mir Međugorje

Srpanj – mjesec Predragocjene Krvi, 28. srpnja

Marija, Majka Predragocjene Krvi

Razmatranje

Mariju zovemo Majkom Predragocjene Krvi jer je njezin božanski Sin od nje dobio tijelo i krv. Pratila ga je cijeli svoj život. Bio je to put “Sedam žalosti”. “Tvoju će dušu probosti mač”, navijestio joj je starac Šimun u hramu. Dok je Isus umirao na križu, Marija je pod križem skupljala njegovu Dragocjenu Krv. Postala je suotkupiteljica, započevši svoje trpljenje već svojim “da” u Nazaretu pa sve do velikog “da” na Kalvariji. Zajedno sa svojim Sinom i u svom Sinu trpjela je za nas.

Čitanje (Lk 2,34-35)

Šimun ih blagoslovi i reče Mariji, majci njegovoj: “Ovaj je evo postavljen na propast i uzdignuće mnogima u Izraelu i za znak osporavan – a i tebi će samoj mač probosti dušu – da se razotkriju namisli mnogih srdaca!”

Razmišljam li ikad o tome koliko je Marija sa svojim Sinom trpjela za mene osobno? Zahvaljujem li joj za tu ljubav? Skupljam li Kristovu Krv koju on danas prolijeva u udovima svog mističnog Tijela i prikazujem li je nebeskom Ocu za svoju braću i sestre u Kristu?

Kratka šutnja…

Molitva: Pobožnost u čast sedam žalosti Marijinih

MISNA ČITANJA – 28. SRPNJA 2023.

Zasijani na dobru zemlju onaj je koji Riječ sluša i razumije, pa urodi.

XVI. tjedan kroz godinu

Petak, 28. 07. 2023.

Svagdan

ČITANJA:
Izl 20, 1-17; Ps 19,8-11; Mt 13,18-23

BOJA LITURGIJSKOG RUHA:
zelena

IMENDANI:
Prohor, Nikanor, Viktor, Samson, Celzo, Melhior

Prvo čitanje:

Izl 20, 1-17

Zakon bijaše dan po Mojsiju (Iv, 1, 17)

Čitanje Knjige Izlaska

U one dane: Gospodin proglasi ove riječi:

»Ja sam Gospodin Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.

Nemoj imati drugih bogova osim mene.

Ne pravi sebi urezana lika niti kakve slike onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Gospodin, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran, koji kažnjava grijeh otaca — onih koji me mrze — na djeci do trećega i četvrtoga koljena, a iskazujem ljubav tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.

Ne uzimaj uzalud imena Gospodina, Boga svoga, jer Gospodin ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.

Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota — počinak posvećen Gospodinu, Bogu tvome. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti stranac koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Gospodin je šest dana stvarao nebesa, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Gospodin blagoslovio i posvetio dan subotni.

Poštuj oca svoga i majku svoju, da dugo živiš na zemlji koju ti daje Gospodin, Bog tvoj.

Ne ubij!

Ne učini preljuba!

Ne ukradi!

Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!

Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što pripada bližnjemu tvome!«

Riječ Gospodnja.

Otpjevni psalam:

Ps 19, 8-11

Pripjev:

Gospodine, ti imaš riječi života vječnoga!

Savršen je Zakon Gospodnji,
dušu krijepi;
pouzdano je svjedočanstvo Gospodnje,
neuka uči.

Prava je naredba Gospodnja,
srce sladi;
čista je zapovijed Gospodnja,
oči prosvjetljuje.

Neokaljan je strah Gospodnji,
ostaje svagda;
istiniti su sudovi Gospodnji,
svi jednako pravedni.

Dragocjeniji od zlata,
zlata čistoga;
slađi od meda,
meda samotoka.

Evanđelje:

Mt 13, 18-23

Onaj koji Riječ sluša i razumije pa urodi.

Čitanje svetog Evanđelja po Mateju

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Vi, dakle, poslušajte prispodobu o sijaču. Svakomu koji sluša Riječ o Kraljevstvu, a ne razumije, dolazi Zli te otima što mu je u srcu posijano. To je onaj uz put zasijan. A zasijani na tlo kamenito — to je onaj koji čuje Riječ i odmah je s radošću prima, ali nema u sebi korijena, nego je nestalan: kad zbog Riječi nastane nevolja ili progonstvo, odmah se pokoleba. Zasijani u trnje — to je onaj koji sluša Riječ, ali briga vremenita i zavodljivost bogatstva uguše Riječ, te ona ostane bez ploda. Zasijani na dobru zemlju — to je onaj koji Riječ sluša i razumije, pa onda, dakako, urodi i daje: jedan stostruko, jedan šezdesetostruko, a jedan tridesetostruko.«

Riječ Gospodnja.

Preuzeto s Hrvatski institut za liturgijski pastoral

Drugi dan 34. Mladifesta: Molitva, kateheza fra Jure Barišića, svjedočanstva, pjesme…

Drugi dan duhovne obnove za mlade – 34. Mladifesta na kojem sudjeluju hodočasnici iz sedamdesetak zemalja počeo je molitvom krunice na Brdu ukazanja u šest sati ujutro. Krunicu je predmolio međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić, a s njim je bio i vidjelac Ivan Dragičević.

Nakon molitve krunice program se nastavio pjesmom na vanjskom oltaru crkve sv. Jakova i jutarnjom molitvom koju je predvodio fra Zvonimir Pavičić, koordinator ove duhovne obnove, a katehezu je na temu ovogodišnjeg gesla Mladifesta, ali i svih drugih duhovnih obnova u Međugorju „Evo majke moje i braće moje!” (Mt 12, 49) održao međugorski župni vikar fra Jure Barišić.

On je pročitao evanđeoski ulomak iz kojega je uzeto ovogodišnje geslo, a potom je mladima govorio kako živjeti svoju vjeru po uzoru na Blaženu Djevicu Mariju.

Kazao je kako svi mi živimo u jednom užurbanom svijetu, u svijetu s puno stresa, problema, briga…

”U takvoj se užurbanosti često dogodi da zaboravimo na Boga, onda se osjećamo nesigurnim i pitamo se gdje smo pogriješili. I tada trebamo napraviti ono što je napravila Marija. U evanđelju piše da je Marija stala i vratila se nazad u Jeruzalem, vratila se u hram gdje je ostavili Isusa. To znači da se i mi trebamo vratiti molitvi, vratiti u hram i sigurno ćemo pronaći Isusa, a to nam i Gospa govori ovdje u Međugorju”, kazao je fra Jure dodajući kako u Međugorju uz pomoć Kraljice Mira možemo pronaći nadu i smisao svoga života, a to je Isus Krist.

”Zato nas Gospa uvijek vodo Kristu. U toj potrazi za Gospodinom, sljedeći Mariju moramo biti pažljivi kao Marija, pozorni kao Marija, mi moramo biti konkretni kao Marija”, kazao je fra Jure, naglašavajući kako j eključ vršenja Očeve volje molitva.

”Je li nam molitva, radost, opterećenje ili obveza?”, upitao se fra Jure i rekao kako je i dnevnu molitvu dobro ograničiti i naći vrijeme.

”Dobro je sebi odrediti vrijeme za molitvu i biti ustrajan u molitvi i tada će naša molitva imati rezultat. Za molitvu treba naći prostor. Kada dođemo u crkvu odmah nas podsjeća da je to molitveni, sveti prostor. Tako bi trebalo i u vlastitoj kući napraviti prostor koji će nas podsjećati na molitvu i gdje ćemo molitvi”, kazao je fra Jure naglašavajući na kraju kako nas Gospa u svim porukama vodi do svoga Sina.

”Zato je cijela međugorska duhovnost, marijanska duhovnost kristocentrična. U centru je Njezin sin Isus Krist. Moleći se Mariji mi idemo sigurnim putem do Isusa Krista”, kazao je fra Jure Barišić i zaključujući svoju katehezu preporučio da se u teškim životnim trenucima obratimo Mariji koja će vidjeti našu muku i posredovati kod svog sina da nas spasi.

Nakon kateheze fra Jure Barišića svoje svjedočanstvo mladima je iznio otac Davide Costalunga, redovnik, pasionist.

On ima 45 godina, a njegovo obraćenje dogodilo se u Međugorju, na Festivalu mladih 2010. Prije toga prebolio je i rak.

Bio je mladić pun života, ali užici svijeta polako su u njemu stvarali unutarnju prazninu da je fizički, ali prije svega duhovno bio mrtav. Ispovijed na Podbrdu preokrenula mu je život. Kazao je kako je Bog pohodio njegov pakao te da je nakon ispovijedi otrčao pod Gospin kip i upitao samo jednu stvar.

”Marijo, ovdje sam ti donio svoj mrtvi život. Danas ga želim povjeriti Tebi. Molim Te, Marijo, učini da ne budem više ja taj koji će raditi na svom životu, jer bih ga u tom slučaju ponovno vratio u smrt, ali ti obećavam da ću uvijek reći: Da! Samo mi pomozi da se pridignem”, kazao je o. Costalunga, koji je zamolio sve sudionike Mladifesta da odu na ispovijed.

”Nakon dugih godina prvi put sam bio saslušan, a nisam bio osuđivan. I unatoč tome što sam dva sata govorio o zloćama, grijesima, slabostima… Dobio sam nakon ispovijedi zagrljaj toga franjevca i zajedno smo plakali. To je oprost, to je ljubav, to nije osuda… To znači imati vjeru i nadu jer smo svi na istoj lađi i svi imamo mjesto u raju koje nam je dano po Isusovoj krvi, a ne zbog naših zasluga”, kazao je o. Davide Costalunga.

Nakon njega sudionicima Mladifesta predstavili su se i Marijini obroci. O udruzi koja hrani četiri milijuna djeca govorio je Magnus MacFarlane-Barrow, utemeljitelj i upravitelj ove organizacije te štićenici i volonteri Marijinih obroka.

Više na Radiopostaja Mir Međugorje

(Moj) Prvi Mladifest

Piše: fra Marko Vukadin/Fra3.net

Potaknut 34. susretom mladih u Međugorju – Mladifestom, donosim vam jednu zanimljivu životnu priču, odnosno preciznije, jedan susret. Susret koji izgrađuje, mijenja i nadahnjuje. I upravo to je ono što opisuje Mladifest u Međugorju kroz sve ove godine.


Susret. Ova riječ možda najbolje opisuje naše poslanje. Zato jer susreti utječu na nas, pomalo nas oblikuju i u tom oblikovanju izgrađuju naš karakter, emocije pa i duhovnost. Gotovo sigurno nas i mijenjaju – mijenjaju naše stavove i mišljenja, planove, a nerijetko nas ti susreti inspiriraju, nadahnjuju, oduševljavaju.

        U susretu s drugim, taj drugi mi postaje važniji od mene. U susretu drugoga stavljam na prvo mjesto i tako drugi postaje prvi. I u tom susretu s drugim otkrivam Prvoga. Često se taj Prvi skriva upravo u drugome, a otkriva baš u susretu. Dovoljno je, dakle, da drugi postane prvi. 

        Zašto započinjem ovaj tekst riječima o susretu? Potaknut 34. susretom mladih u Međugorju – Mladifestom, donosim vam jednu zanimljivu životnu priču, odnosno preciznije, jedan susret. Susret koji izgrađuje, mijenja i nadahnjuje. I upravo to je ono što opisuje Mladifest u Međugorju kroz sve ove godine.

        U nastavku ćete moći pročitati razgovor koji je proizišao iz jednog slučajnog susreta s fra Eliasom. Upoznao sam ga u Austriji, baš na njegov imendan. On je svećenik, franjevac, rođen u Koruškoj, južnom dijelu Austrije, trenutno župnik u jednom malom mjestu Maria Lankowitz nedaleko od Graza. Fra Ilija (na hrvatskom) dolazi iz velike obitelji, imao je petero braće i sestara. Nažalost, vrlo rano je ostao bez oca, a te bolne trenutke u njegovoj obitelji opisuje mi sjećanjem na majku koja je tada, doslovno preko noći, posijedila. Iako je fra Elias rođeni Austrijanac, cijeli razgovor odvio se na hrvatskom jeziku. O njegovom životnom putu i o tome kako je i zašto naučio hrvatski te kakve veze ima s Međugorjem i Mladifestom pročitajte u nastavku. 

Fra Elias, možete li nam opisati svoj redovnički odnosno svećenički put? Jeste li već kao mali dječak osjetili Božji poziv ili je to došlo kasnije? Kako je to sve teklo?

        Nakon tragedije koja je pogodila moju obitelj, ja sam završio osnovnu školu i upisao sljedeću, odnosno zanat za pekara. Bio sam pekar, rano sam se ustajao već oko 4-5 ujutro spremao kruh i raznosio ga od kuće do kuće, od praga do praga. Iako sam još bio vrlo mlad, to je bio moj posao.

Jeste li onda tu u pekari osjetili možda prve klice poziva da postanete svećenik, franjevac?

        I da i ne. Zapravo, bilo je to sasvim slučajno, ali stvarno. Jednog dana, dok sam radio u pekari, navratio je jedan moj prijatelj i rekao mi kako želi postati svećenik i da se ide malo raspitati gdje se to treba prijaviti. Pitao me hoću li poći s njim da mu pravim društvo i kako bih mu pomogao raspitati se. Prihvatio sam njegov poziv i tako smo otišli prijaviti njega u svećenike. To je bila gimnazija, kao neko sjemenište za one koji su se kasnije odlučili poći u svećenike. Tamo smo s njima razgovarali i prijavili mog prijatelja kao svećeničkog kandidata.

        Međutim, dok smo se vozili prema kući, moj prijatelj je u autu izvadio tu prijavnicu i na njoj je pisalo moje ime i prezime umjesto njegovog. Zaustavio sam se i pitao što to znači, jesam li ja prijavljen za svećenike? On mi je odgovorio da je tako i pitao me želim li se vratiti natrag. Odgovorio sam da ne želim. I tako je s tim mojim „ne“ započelo moje „da“ Bogu.

        Ubrzo sam završio školu za pekara, dobio diplomu i upisao se u tu gimnaziju. Prvu godinu uopće nisam znao zašto sam tamo. Dok su svi drugi nekako izgarali od želje da budu svećenici, ja nisam to imao. Prvu godinu, sjećam se, ustajao sam rano, već oko 4 ujutro i išao bih u kapelicu. Sjedio bih i čitao pjesme, prelistavao molitve iz molitvenika ili nešto slično. Nisam baš znao moliti, a svi drugi su mislili kako sam ja pobožan, kako puno molim i rano se ustajem. Ja sam zapravo samo imao naviku ustajati rano jer sam se u pekari morao rano ustajati. 

Tako su se iz male pekare krenule razvijati velike stvari. Tu ste prvi put čuli i za jedno malo selo u tadašnjoj državi Jugoslaviji – Međugorje, zbog kojega ste kasnije naučili hrvatski jezik. Sjećate li se vašeg prvog putovanja u Međugorje?

        Nakon završene prve godine gimnazije odlučio sam otići u Međugorje. Prvi put sam za Međugorje čuo na radiju. Bile su to vijesti, a tad sam još radio u pekari. Rekli su da se u Jugoslaviji, u jednom malom mjestu, događaju ukazanja Gospe i da su neke svećenike zatvorili u zatvor. Tad sam prvi put čuo za Međugorje, ali sam u međuvremenu bio zaboravio na to.

Kad je završavala prva godina gimnazije u sjemenište je svratio jedan stariji bračni par. Taman su se vratili iz Međugorja. Prepričavali su nam kako im je bilo, što su doživjeli i pokazivali su nam slike, čudo sunca. Ponovno sam se prisjetio onih vijesti s radija. Štoviše, jedan prijatelj mi je rekao da je i on ondje bio i onda sam odlučio – i ja idem u Međugorje! Imao sam oko devetnaest ili dvadeset  godina. Nisam puno razmišljao, sjeo sam u vlak i krenuo u Jugoslaviju. Kroz Bosnu sam došao do Sarajeva. Vlak je bio pun ljudi i bilo je strašno, bojao sam se jer je bilo jako opasno, a ja nisam znao ništa reći na hrvatskom. Samo sam cijelim putem ponavljao drugi dio Zdravo Marije, jer mi je prijatelj rekao da se tamo moli na hrvatskom i da naučim Zdravomariju ako želim znati moliti s njima. Odjednom je vlak stao, pokvario se i dugo smo stajali negdje u planinama u mraku. Nekako sam, ne znam ni sam više kako, došao do Mostara i pa autobusom do Međugorja. Tada nije bilo ničega u Međugorju, za razliku od danas. Krenuo sam izlaziti iz autobusa, na nogama sam imao sandale i stao sam na jednu veliku zmiju. Srećom, već je bila mrtva, ali ja sam se svejedno jako prepao.

        Krenuo sam dalje pješice i tamo gdje sam ugledao prvo svjetlo sam pokucao i ljudi su me primili. Kasnije sam kod te obitelji dolazio svake godine. Ispočetka sam planirao biti 2-3 dana u Međugorju i otići na more, ali ostao sam tamo 3 tjedna. Jednom dok sam šetao između dva zvonika ugledao sam križ na Križevcu. Tada sam osjetio da želim biti svećenik. Do tog trenutka nisam bio siguran, ali od tada sam bio 100% siguran. Ta tri tjedna sam puno molio, odnosno, kad razmislim, u Međugorju sam naučio kako moliti. Do tada to nisam znao. Prvi put sam molio srcem, nikada nisam molio tako kao u Međugorju. I otada sam išao svake godine u Međugorje, osim godine novicijata kad nisam mogao ići.

Tih godina upoznali ste i naše fratre koji su djelovali u Međugorju, konkretno našeg pokojnog fra Slavka Barbarića. Taman u to vrijeme organizirao se prvi Mladifest u Međugorju. Možete li nam prepričati te događaje? 

        Kao bogoslov opet sam išao preko ljeta u Međugorje. Već sam poznavao neke vaše fratre, sjećam se fra Petra Ljubičića, fra Ivana Landeke, fra Ivana Dugandžića i još mnogih drugih fratara i časnih sestara. Pamtim ih kao jako ljubazne i susretljive, iako nisam puno razgovarao s njima jer su se uvijek žurili. Znate, bilo je jako puno ljudi. Tih godina sam upoznao i fra Slavka Barbarića, ali smo vrlo kratko razgovarali, jer tek je on stalno žurio da pomogne svakoj osobi koja dođe u Međugorje. 

Tako sam i sljedeće godine došao u Međugorje s velikom torbom na leđima i šatorom na rasklapanje. U tom šatoru bismo spavali u šumi. Preko puta stare crkve nalazi se šuma i u toj šumi ima jedan oltar, tu se slavi misa na sv. Jakova. Jednom je došao fra Slavko i rekao nam da trebamo maknuti šatore i ako možemo da mu pomognemo donijeti klupe i još neke druge stvari. Sjećam se da sam ga pitao zašto trebamo maknuti šatore jer mi nije bilo jasno što će tu biti, a on mi je samo kratko odgovorio: „Mladi će doći!“. Ja tada nisam shvatio što mu to znači, ali smo ga poslušali i premjestili smo šatore iza crkve, ondje gdje je sada sakristija. Nekad su tu bili vinogradi, ali više ih nema. Tamo smo stavili šatore pa smo imali probleme s policijom, ali mi bismo onda otišli rano ujutro i ne bismo se vraćali cijeli dan tako da ih izbjegnemo.

I tako ste sudjelovali u organizaciji prvog Mladifesta u Međugorju… Kako je izgledao prvi Mladifest, kakav je bio program i koliko je bilo mladih? Po čemu pamtite te dane, taj prvi Mladifest i fra Slavka? 

        Tih dana pomagali smo fra Slavku oko susreta s mladima. Sjećam se da su mladi krenuli dolaziti i odjednom ih je bila puna šuma. Najviše je, naravno, bilo domaćih, ali već tada se trebalo prevoditi i na njemački i na talijanski jezik. Tu u gaju, odnosno u toj šumi, smo imali predavanja, pjevali smo i družili se. Atmosfera je bila jako dobra, a ja sam bio oduševljen, jer sam znao da toga kod nas nema. Mnogo mladih okupljenih na jednom mjestu i svi slave Gospodina – tih godina toga u Austriji nije bilo.

        Iako je brojka mladih koji posjećuju Mladifest danas i tada neusporediva, meni je već tada to bilo veliko. Znam da je fra Slavko imao predavanja, a ne mogu se sjetiti je li već tada dovodio goste za svjedočanstva ili su to bili domaći. Svakako, misa je uvijek bila u crkvi, a Mladifest je tada i narednih godina uvijek završavao do blagdana Preobraženja, šestog kolovoza misom na Križevcu. To je ostalo uvijek isto. Još par godina susreti bi počinjali u gaju, a zatim smo se prebacili u dva velika zelena šatora, oni su bili na mjestu gdje je sada žuta dvorana. Tako se Mladifest iz šume prebacio u šatore bliže crkvi.

        Sada kad pogledam prvi Mladifest i Mladifest danas, nikad nisam mogao zamisliti da će to druženje u šumi prerasti u nešto ovako veliko, nešto što nema nigdje na svijetu. Ali imam osjećaj kao da je fra Slavko to znao. On je bio neumoran. Dok sam bio u Međugorju, a kako sam radom u pekari naučio rano ustajati, svako jutro već oko 5 sati išao bih na Križevac. I dok bih se ja tek krenuo penjati, fra Slavko bi već silazio. On je također išao svako jutro, ali mnogo ranije. Kad bismo se susreli, ne bismo progovorili ni riječ, on bi me samo stisnuo za rame, kimnuo glavom i otišao dalje s krunicom u rukama. A jutro tek treba svanuti. To je bio fra Slavko. 

Kad je prvi Mladifest završio vi ste tada odlučili dolaziti svake godine, zar ne? S prvim Mladifestom je nekako službeno započelo vaše prijateljstvo s fra Slavkom?

Da, tada me je fra Slavko upitao hoću li doći i dogodine, a ja sam mu odmah odgovorio da sigurno hoću! U to vrijeme sam još bio bogoslov i svako ljeto sam dolazio u Međugorje. Kada su se bližili moji svečani zavjeti, ja sam imao pripreme u Međugorju. Mjesec i nešto dana prijepodnevna predavanja bi mi održao fra Slavko, a poslijepodne fra Petar. To je bilo jako lijepo iskustvo, u Međugorju sam zavolio habit i fratre.

        Kasnije sam fra Slavka upitao da mi propovijeda na mladoj misi i on je prihvatio. Došao je u Austriju u moje mjesto i propovijedao mi na mladoj misi. Sjećam se da je jako lijepo propovijedao. Govorio je o tome da sam bio pekar i kako sam radio kruh svaki dan, a sada imam drugi kruh za vječnost. Fra Slavko i ja ostali smo dobri prijatelji i svake godine bismo se ponovno susretali na Mladifestu. 

Pretpostavljam da Vas je fra Slavkova smrt iznenadila? 

        Itekako! Nitko od nas nije mogao vjerovati. Ja sam tada bio u Austriji i kad smo čuli vijest, odmah smo sjeli u auto i krenuli za Međugorje. Bilo je kasno kad smo došli, mrak je već pao. Došli smo do kuće jedne obitelji, sjećam se Slavice Vasilj, kuća joj je blizu žute dvorane, ona nam je tada samo rekla: Fra Slavko je u nebu! Iako smo svi bili još pod šokom, te riječi su tada zvučale nekako smirujuće.

        Nakon fra Slavkove smrti ja sam jednako nastavio dolaziti u Međugorje, ni jedan Mladifest nisam propuštao. Svake godine bih se divio kako Mladifest raste, razvija se, odrasta u nešto veće, nešto što u početku ni sam nisam mogao zamisliti. Od prve godine Mladifesta u gaju, šumi preko puta stare crkve, do najvećeg susreta mladih u svijetu. Jer mladi su ipak život Crkve koja na Mladifestu diše punim plućima. To stvarno svako treba doživjeti. Taj mir, tolike milosti koje Međugorje daje i ozdravljenja, fizička, ali još važnije ona duhovna ozdravljenja.

Kad ste spomenuli ozdravljenja, ispričajte nam svoje iskustvo kako ste vi čudesno ozdravili prije dvije godine, a spomenuli ste da su vam praktički već bili organizirali sprovod?

        Prije dvije godine, 2021. godine, dobio sam koronu i ozbiljno se razbolio. Nakon tjedan dana stanje se krenulo smirivati i ja sam počeo ozdravljati, međutim, za dva tjedna nešto se pogoršalo. Na mojim plućima doktori su uočili dvije različite mrlje, bilo je to nešto poput nekih bakterija i ja sam hitno trebao obaviti transplantaciju pluća u Beču. Naravno, korona je tada divljala, bile su velike zabrane, mjere opreza, a ja nisam bio cijepljen, tako da nisam mogao otići na transplantaciju. Doktori su rekli da nema šanse da preživim bez zamjene pluća. Stanje se dodatno pogoršalo i ja sam pao u komu. Doktori su tada rekli mojoj obitelji, braći, sestrama i fratrima da se dođu oprostiti od mene jer me više neće vidjeti. Oni su već bili dogovarali sprovod i nitko nije mislio da ću preživjeti. Devet dana sam bio u komi, a onda se probudio 23. prosinca. Doktor je rekao da sam ja Božićno čudo.

Da, tada me je fra Slavko upitao hoću li doći i dogodine, a ja sam mu odmah odgovorio da sigurno hoću! U to vrijeme sam još bio bogoslov i svako ljeto sam dolazio u Međugorje. Kada su se bližili moji svečani zavjeti, ja sam imao pripreme u Međugorju. Mjesec i nešto dana prijepodnevna predavanja bi mi održao fra Slavko, a poslijepodne fra Petar. To je bilo jako lijepo iskustvo, u Međugorju sam zavolio habit i fratre.

        Kasnije sam fra Slavka upitao da mi propovijeda na mladoj misi i on je prihvatio. Došao je u Austriju u moje mjesto i propovijedao mi na mladoj misi. Sjećam se da je jako lijepo propovijedao. Govorio je o tome da sam bio pekar i kako sam radio kruh svaki dan, a sada imam drugi kruh za vječnost. Fra Slavko i ja ostali smo dobri prijatelji i svake godine bismo se ponovno susretali na Mladifestu. 

Pretpostavljam da Vas je fra Slavkova smrt iznenadila? 

        Itekako! Nitko od nas nije mogao vjerovati. Ja sam tada bio u Austriji i kad smo čuli vijest, odmah smo sjeli u auto i krenuli za Međugorje. Bilo je kasno kad smo došli, mrak je već pao. Došli smo do kuće jedne obitelji, sjećam se Slavice Vasilj, kuća joj je blizu žute dvorane, ona nam je tada samo rekla: Fra Slavko je u nebu! Iako smo svi bili još pod šokom, te riječi su tada zvučale nekako smirujuće.

Nakon fra Slavkove smrti ja sam jednako nastavio dolaziti u Međugorje, ni jedan Mladifest nisam propuštao. Svake godine bih se divio kako Mladifest raste, razvija se, odrasta u nešto veće, nešto što u početku ni sam nisam mogao zamisliti. Od prve godine Mladifesta u gaju, šumi preko puta stare crkve, do najvećeg susreta mladih u svijetu. Jer mladi su ipak život Crkve koja na Mladifestu diše punim plućima. To stvarno svako treba doživjeti. Taj mir, tolike milosti koje Međugorje daje i ozdravljenja, fizička, ali još važnije ona duhovna ozdravljenja.

Kad ste spomenuli ozdravljenja, ispričajte nam svoje iskustvo kako ste vi čudesno ozdravili prije dvije godine, a spomenuli ste da su vam praktički već bili organizirali sprovod?

        Prije dvije godine, 2021. godine, dobio sam koronu i ozbiljno se razbolio. Nakon tjedan dana stanje se krenulo smirivati i ja sam počeo ozdravljati, međutim, za dva tjedna nešto se pogoršalo. Na mojim plućima doktori su uočili dvije različite mrlje, bilo je to nešto poput nekih bakterija i ja sam hitno trebao obaviti transplantaciju pluća u Beču. Naravno, korona je tada divljala, bile su velike zabrane, mjere opreza, a ja nisam bio cijepljen, tako da nisam mogao otići na transplantaciju. Doktori su rekli da nema šanse da preživim bez zamjene pluća. Stanje se dodatno pogoršalo i ja sam pao u komu. Doktori su tada rekli mojoj obitelji, braći, sestrama i fratrima da se dođu oprostiti od mene jer me više neće vidjeti. Oni su već bili dogovarali sprovod i nitko nije mislio da ću preživjeti. Devet dana sam bio u komi, a onda se probudio 23. prosinca. Doktor je rekao da sam ja Božićno čudo.

Tada sam sanjao jedan san. Ne mogu točno razaznati je li to bilo dok sam bio u komi ili poslije, ali sanjao sam Gospu. Vidio sam sebe kako ležim u bolničkom krevetu i Gospu kako drži Isusa u rukama. Ispod je bio neki maleni potok, a okolo drveće i stijene, kao u nekoj dolini. Vidio sam neke ruke koje prinose Gospi novu haljinu. Kasnije sam to protumačio kao postove i molitve mojih župljana za mene. Dosta prijatelja Hrvata mi je kasnije reklo da su postili za mene. I tako sam ozdravio, vjerujem da mi je Gospa tu pomogla. Doktori su kasnije snimali moja pluća i nisu mogli vjerovati – bila su poptuno čista i zdrava, kao u malog djeteta. Tako da mi transplantacija nije trebala, jer su moja pluća ozdravila.

Nalazimo se nedaleko od Graza u franjevačkom samostanu u mjestu Maria Lankowitz, gdje ste i župnik. Ovo je dosta velik samostan, spomenuli ste da je nekad ovdje bio i franjevački novicijat, a sad u njemu boravite samo vi. Iako, društvo vam prave i razne životinje koje imate iza samostana, ovce, patke, kokoši… Otkud ideja da nabavite životinje i brinete se o njima? 

        Maria Lankowitz je malo mjesto i ova zemlja je nekada bila vlasništvo njemačkog cara Friedricha III. On je odlučio svoj posjed darovati sv. Ivanu Kapistranu, tako da je ovdje osnovan franjevački samostan. Nekad je ovaj samostan bio premalen, odnosno prepun fratara, a sada je prevelik i prazan. Nažalost, tako je. Svako vrijeme ima svoje breme.

        A životinje? Već ranije, kad sam bio u samostanu u Gradišću, imali smo veliki samostan i oko tridesetak ovaca, držali smo svinje, konje i mnogo drugih životinja. Danas moje životinje privlače dosta ljudi, pa čak i one koji više ne idu u crkvu. Takvi najviše dođu s djecom da vide životinje. Životinje su dobre, one vode ljude k Bogu. Ljudi tako dolaze da ih vide, a ja imam priliku malo razgovarati s njima i možda ipak nekoga potaknuti da krene ili da se vrati ponovno Crkvi i u crkvu.

Vraćate li se ove godine u Međugorje na 34. Mladifest? Ima li još nešto po čemu posebno pamtite prvi Mladifest? 

Nažalost, ove godine ne mogu ići jer sam ovdje sam i ne mogu ostaviti svoju župu, ali svakako planiram, kad to bude moguće, ponovno se vratiti u Međugorje. 

        Uz Međugorje me veže mnogo lijepih stvari, događaja, iskustava, a najviše susreta koje i dan-danas pamtim. Sjećam se da me je jednom, dok sam stajao u redu za pričest, ugledala jedna časna sestra i pitala kako to izgledam, jer je moj habit bio potrošen, poderan. Rekla mi je da ne mogu takav hodati i za dva dana mi sašila novi habit. Bila je to časna sestra Dobrila. I svake godine kad bih dolazio u Međugorje ona bi mi sašila novi habit.

        Pamtim još susrete do Podbrda, ljudi bi sjedili na kućnom pragu i molili krunicu, bake, djedovi, djeca, svi. U Austriji toga nema, kod nas se moli samo u crkvi, a ljudi u Međugorju su sjedili i molili ispred svojih kuća, u dvorištu. Često bi donosili vode nama koji smo išli na brda i tako nas krijepili. Pamtim toliko lijepih susreta iz Međugorja.

        Umjesto očekivanog, klasičnog “što nam imate poručiti za kraj…”, ovaj tekst odlučio sam završiti onako kako sam ga i započeo – sa susretom – o čemu ovaj razgovor zapravo i govori. Ostao sam još malo u samostanu kod fra Eliasa. Ispričao mi je kako se svaki dan iznova uvjerava da se, po susretima s drugima, Bog stvarno brine za njega. Pokazuje mi bocu maslinovog ulja koju je jučer ispraznio i novu, punu bocu. Prije 35 godina pomogao je jednoj ženi muslimanki, tada izbjeglici iz Turske, da se snađe u Austriji i započne novi život sa svojom obitelji. Dan ranije nego što sam ja došao, nakon što je prošlo 25 godina od njihovog zadnjeg susreta, ta žena mu je ponovno došla sa svojim suprugom i odraslom djecom te mu u znak zahvalnosti darovala maslinovo ulje. Objašnjava mi kako Bog preko ljudi, po ovakvim malim stvarima, otkriva svoju veliku prisutnost.

        U međuvremenu smo još malo razgovarali o njegovom životnom putu, o Mladifestu i o Međugorju. Iz ovog susreta, dosta toga sam pokušao prenijeti i vama, ali za sve drugo, što je Mladifest i Međugorje potreban je ipak osobni susret. To je najbolja prilika da se uvjerimo, da ga doživimo i da Ga susretnemo!

Dobrodošli na Mladifest,  34. susret mladih u Međugorju!

Sveti Otac poručio: Festival mladih u Međugorju prilika je da slavite i obnovite vašu vjeru

Ovogodišnji Međunarodni molitveni susret mladih otvoren je sinoć molitvom krunice i svetom misom koju je predslavio apostolski nuncij u BiH Francis Assisi Chullikatt, a u koncelebraciji je bilo 486 svećenika.

Prije mise apostolski vizitator s posebnom ulogom za župu Međugorju pročitao je poruku koju je sudionicima Mladifesta i ove godine uputio papa Franjo.

”Obraćam se s radošću vama koji sudjelujete na Festivalu mladih u Međugorju, koji je prilika da slavite i obnovite vašu vjeru. Želim da proživite ove dane kao duhovno hodočašće koje će vas odvesti na susret s Gospodinom u euharistiji, klanjanju, ispovijedi, biblijskim katehezama, tihoj molitvi krunice, ali i preko svjedočanstava”, stoji u poruci Svetog Oca, koji je mladima poručio kako ”Bog ima plan ljubavi za svakoga od vas”.

”Ne bojte se njegove volje, nego polažite cijelo svoje povjerenje njegovoj milosti. Za Njega ste važni i dragocjeni, jer ste djelo ruku njegovih (usp. Postsinodalna Apostolska Pobudnica Christus vivít, 115). Samo On pozna vaše srce i vaše najdublje želje.

Samo je On, koji vas ljubi ljubavlju potpunom, sposoban ispuniti vaše težnje. Nitko osim Boga vam neće moći dati istinsku sreću. Slijedeći Marijin primjer, znajte reći Mu vaše bezuvjetno “da”. Neka u vašemu životu ne bude mjesta za egoizam ni za lijenost. Iskoristite vašu mladost kako biste, zajedno s Gospodinom, udarili temelje vašega postojanja, jer će vaša osobna, profesionalna i društvena budućnost ovisiti o odlukama koje ćete donijeti u ovim godinama”, stoji u poruci Svetog Oca.

nadbiskup Chullikatt u svojoj se propovijedi osvrnuo na riječi Svetoga Oca i još ih jednom ponovio desecima tisuća mladih koji su se okupili u Međugorju.

”Dok Svetom Ocu zahvaljujemo za njegov uvijek očinski osmijeh ljubavi, pozivam vas da upamtite da vas on, između ostaloga, moli da ‘iskoristite vašu mladost kako biste, zajedno s Gospodinom, udarili temelje vašega postojanja, jer će vaša osobna budućnost ovisiti o odlukama koje ćete donijeti u ovim godinama’.

Kao što se mnogi od vas još uvijek sjećaju, tijekom svog pastoralnog posjeta Bosni i Hercegovini prije skoro deset godina, papa Franjo rekao je da su mladi ove zemlje “cvjetovi jednog proljeća koje želi ići naprijed” i povjerio im je zadaću izgradnje bolje budućnosti za sve”, kazao je nadbiskup Chullikatt koji je za mlade rekao kako su ”u ovoj mjesnoj Crkvi dobro sjeme iz kojeg mogu izrasti i procvasti oduševljeni navjestitelji i svjedoci Radosne vijesti spasenja”.

”Ako cvijet predstavlja ostvarenje sna koji se nalazi u sjemenu svake biljke, onda ste vi cvijeće za kojim žude vaše obitelji, vaša Zemlja i cijela Crkva.

Neka vas, stoga, ne čudi da Isus s vama želi graditi budućnost Crkve i cijelog čovječanstva. Bog vas je prvi htio i ljubio. On vas je pozvao u život i vi ste »djelo ruku njegovih« (Ps 19,1). Upravo zato, nikad nemojte podleći iskušenju zbunjenosti, cinizma, niti bilo kakvom obliku bijega od svijeta koji vodi do samouništenja vlastite osobnosti. Božji san o vama i o vašem životu uvijek će imati sretan svršetak, kao što se sutrašnje cvijeće rađa iz današnjeg sjemena.

Trudite se, dakle, primiti sjeme Božje Riječi u svoje srce i učiniti da urodi dobrim plodom: tako će Isusov san i san Crkve za svakoga od vas imati sretan kraj”, kazao je apostolski nuncij u BiH nadbiskup Francis Assisi Chullikatt, a nakon mise bilo je klanjanje Isusu u Presvetom oltarskom sakramentu.

Na ovogodišnjem Mladifestu u Međugorju, mladi su pristigli iz 71 zemlje, a to su: Argentina, Armenija, Australija, Austrija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Kamerun, Kanada, Čile, Kina, Kolumbija, Kongo, Zair, Kostarika, Kuba, Češka, Danska, Dominikanska Republika, Engleska, Etiopija, Francuska, Gabon, Njemačka, Gana, Gvadalupa, Sveta Zemlja, Honduras, Hong Kong, Mađarska, Indija, Irska, Kazahstan, Kenija, La Reunion, Latvija, Libanon, Litva, Makau, Malta, Mauricius, Njemačka, Nikaragva, Panama, Peru, Filipini, Portugal, Portoriko, Rumunjska, Rusija, Salvador, Škotska, Šri Lanka, Švedska, Švicarska, Tanzanija, Trinidad i Tobago, Uganda, Vatikan i Venezuela. Najviše mladih, uz domaće iz Bosne i Hercegovine, pristiglo je iz Hrvatske, Italije, Meksika, Poljske, Slovenije, Slovačke, Južne Koreje, Španjolske, Ukrajine, Urugvaja i SAD-a.

Svi oni izišli su sa zastavom svoje države, a pozdravio ih je međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić.

Preuzeto s Radiopostaja Mir Međugorje

Srpanj – mjesec Predragocjene Krvi, 27. srpnja

Krv Kristova i Duhovi

Razmatranje

Učenici su poslije uskrsnuća još morali čekati. Bili su zajedno i molili su. Konačno, nakon pedeset dana šalje im Krist svoga Duha u potresu i ognjenim jezicima. Duh ih mijenja. Odjednom su od strašljivaca postali hrabri učenici i svjedoci Kristove smrti i uskrsnuća. Učenici su po duhovskom događaju bili spremni na mučeništvo te su tako postali dionici Krvi Kristove.

Čitanje (Dj 2,1-4; 14,22-23)

Kad je napokon došao dan Pedesetnice, svi su bili zajedno na istome mjestu. I eto iznenada šuma s neba, kao kad se digne silan vjetar. Ispuni svu kuću u kojoj su bili. I pokažu im se kao neki ognjeni razdijeljeni jezici te siđe po jedan na svakoga od njih. Svi se napuniše Duha Svetoga i počeše govoriti drugim jezicima, kako im već Duh davaše zboriti. Učvršćivali su duše učenika bodreći ih da ustraju u vjeri jer da nam je kroz mnoge nevolje ući u kraljevstvo Božje. Postavljali su im po crkvama starješine te ih, nakon molitve i posta, povjeravahu Gospodinu u kojega su povjerovali.

Vjerujem li da Duh Sveti, koji nam je darovan po Krvi Kristovoj, može promijeniti i mene? Dopuštam li mu to? Sto činim da i ja postanem svjedok Kristove smrti i uskrsnuća?

Kratka šutnja…

Molitva: O dođi, Stvorče!

dođi, Stvorče, Duše Svet,
pohodi duše vjernika,
poteci višnjom milosti,
u grudi štono stvori ih.

Ti nazivaš se Tješitelj,
blagodat Boga Svevišnjeg,
studenac živi, ljubav, plam
i pomazanje duhovno!

Darova sedam razdaješ,
Ti, prste desne Očeve,
od vječnog Oca obećan,
Ti puniš usta besjedom!

Zapali svjetlo u srcu,
zadahni dušu ljubavlju,
u nemoćima tjelesnim
potkrepljuj nas bez prestanka!

Dušmana od nas otjeraj
i postojani mir nam daj,
ispred nas idi, vodi nas,
da svakog zla se klonimo!

Daj Oca da upoznamo,
i Krista, Sina njegova,
i u Te Duha njihova,
da vjerujemo sveudilj!

Sva slava Ocu vječnomu,
i uskrslome Sinu mu,
sa Tješiteljem presvetim
nek bude sada i uvijeke. Amen.

– Pošalji Duha svojega i postat će. (Aleluja)
– I obnovit ćeš lice zemlje. (Aleluja)

Pomolimo se: Bože, koji si Svjetlošću Duha Svetoga poučio srca vjernih, daj da u tom istom Duhu što je pravo mislimo i njegovoj se utjehi vazda radujemo. Po Kristu Gospodinu našem. Amen.

MISNA ČITANJA – 27. SRPNJA 2023.

Vama je dano znati otajstva kraljevstva nebeskoga, a njima to nije dano.

XVI. tjedan kroz godinu

Četvrtak, 27. 07. 2023.

Svagdan

ČITANJA:
Izl 19,1-2,9-11,16-20b; Otp. pj.: Dn 3,52-56; Mt 13,10-17

BOJA LITURGIJSKOG RUHA:
zelena

IMENDANI:
Klement Ohridski, Gorazd, Ljerka, Ljiljana, Celestin

Prvo čitanje:

Izl 19, 1-2.9-11.16-20b

Sići će Gospodin na brdo Sinaj naočigled svega puka.

Čitanje Knjige Izlaska

Trećeg mjeseca nakon izlaska iz zemlje egipatske, istoga dana, stignu Izraelci u Sinajsku pustinju. Idući od Refidima, dođu u Sinajsku pustinju i utabore se u pustinji. Postave Izraelci tabor tu pred brdom.

Nato Gospodin reče Mojsiju: »Ja ću, evo, doći k tebi u gustom oblaku, da narod čuje kad budem s tobom govorio, i da ti zauvijek vjeruje.« Onda je Mojsije prenio Gospodinu odgovor naroda.

Tada reče Gospodin Mojsiju: »Pođi k narodu i posvećuj ga danas i sutra. Neka opere svoju odjeću; neka bude spreman prekosutra, jer će prekosutra sići Gospodin na brdo Sinaj naočigled svega puka.«

A prekosutra, u osvit dana, prolomi se grmljavina, munje zasijevnuše, a gust se oblak nadvi nad brdo. Gromko zaječa trublja, zadrhta sav puk, koji bijaše u taboru. Mojsije povede puk iz tabora u susret Bogu. Stadoše na podnožju brda. Brdo Sinaj zavilo se u dim, jer je Gospodin u obliku ognja sišao na nj. Dizao se dim kao dim iz peći. Sve se brdo silno treslo. Zvuk trublje bivao je sve jači. Mojsije je govorio, a Bog mu grmljavinom odgovarao. Gospodin siđe na Sinajsko brdo, na vrhunac, i pozva Gospodin Mojsija na vrhunac brda.

Riječ Gospodnja.

Otpjevni psalam:

Dn 3, 52-56

Pripjev:

Hvaljen i uzvisivan dovijeka!

Blagoslovljen budi, Gospodine, Bože otaca naših,

Blagoslovljen budi u Domu svete slave svoje,

Blagoslovljen budi na prijestolje kraljevstva svoga,

Blagoslovljen, ti što istražuješ bezdane i sjediš nad kerubima,

Blagoslovljen budi na svodu nebeskom,

Evanđelje:

Mt 13, 10-17

Vama je dano znati otajstva kraljevstva nebeskoga, a njima to nije dano.

Čitanje svetog Evanđelja po Mateju

U ono vrijeme: Pristupe učenici Isusu pa ga zapitaju: »Zašto im zboriš u prispodobama?« On im odgovori: »Zato što je vama dano znati otajstva kraljevstva nebeskoga, a njima nije dano. Doista, onomu tko ima dat će se i obilovat će, a onomu tko nema oduzet će se i ono što ima. U prispodobama im zborim zato što gledajući ne vide i slušajući ne čuju i ne razumiju.«

»Tako se ispunja na njima proroštvo Izaijino koje govori:

Slušat ćete, slušati — i nećete razumjeti;

gledat ćete, gledati — i nećete vidjeti!

Jer usalilo se srce naroda ovog:

uši začepiše,

oči zatvoriše

da očima ne vide,

ušima ne čuju,

srcem ne razumiju,

te se ne obrate,

pa ih izliječim.«

»A blago vašim očima što vide, i ušima što slušaju. Zaista, kažem vam, mnogi su proroci i pravednici željeli vidjeti što vi gledate, ali nisu vidjeli; i čuti što vi slušate, ali nisu čuli.«

Riječ Gospodnja.

Preuzeto s Hrvatski institut za liturgijski pastoral

Mons. Cavalli pred Mladifest: Svi koji ovdje dolaze ulaze u jedno mjesto milosti

U Međugorju danas započinje 34. Međunarodni molitveni festival mladih pod geslom “Evo majke moje i braće moje!” ove godine u ranijem terminu zbog svjetskog susreta mladih u Lisabonu početkom kolovoza. Mladifest, koji započinje večernjim molitvenim programom, trajat će do 30. srpnja, a na konferenciji za novinstvo danas u 10 sati, predstavili su ga nadbiskup Aldo Cavalli, apostolski vizitator za župu Međugorje i međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić.

Foto: Radiopostaja Mir Međugorje

”Mogu s ponosom i zahvalnošću prema svima koji sudjeluju u organizaciji Mladifesta reći da je sve spremno za večerašnje otvaranje 34. Mladifesta.

Mladifest otvaramo večeras molitvom krunice koju će predmoliti mladi iz čitavoga svijeta. Zatim slijedi predstavljanje zemalja, mladi će ulaziti sa zastavama te onda euharistijsko slavlje koje će predslaviti apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini mons. Francis Assisi Chullikatt.

I uvijek naglašavamo da je ovo međunarodna duhovna obnova za mlade pa onda pozivamo sve mlade da dođu već na krunicu zajedno moliti i tako u molitvu i biti povezani sa svim mladima i biti povezani s Gospodinom”, kazao je fra Zvonimir Pavičić upoznavši predstavnike medija s ovogodišnjim programom Festivala mladih.

”Program Mladifesta je svake godine manje više isti. Postoji prijepodnevni i poslijepodnevni program. Jutarnji program započinju u 9 sati molitvom, zazivom Duha Svetoga. Zatim slijedi kateheza te svjedočanstva. U 12 sati izmolimo Anđeo Gospodnji. Zatim imamo predah do 16 sati kad nastavljamo sa svjedočanstvima.

Što se tiče predstavljanja Euharistijskih slavlja, večeras misu predstavi apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini mons. Francis Assisi Chullikatt.  U četvrtak misu predstavi fra Jozo Grbeš, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije. U petak misu predslavim ja, a u subotu mostarsko-duvanjski biskup mons. Petar Palić.

U cijelom programu Mladifesta bit će različita svjedočanstva iz različitih zemalja, Urugvaja, Italije, Kazahstana, Latvije, Hrvatske…Tako da će biti zanimljivo”, kazao ej fra Zvonimir Pavičić.

Papa Franjo je poslao prigodnu poruku mladima koji će sudjelovati na Mladifestu o čemu je govorio mons. Aldo Cavalli, apostolski vizitator s posebnom ulogom za župu Međugorje.

”Za ove dane Sveti Otac je poslao jednu posebnu poruku, poruku koja je uvijek tako duboka i aktualna. S rečenicom: Tko je moj otac, moja majka, tko su moja braća, pogleda svoje učenike i kaže: Ovo su otac, majka, braća, sestre. Onaj koji živi volju Božju, za mene brat, sestra, otac i majka.

Gospodin preko ove misli, ove rečenice, sve nas, sve mlade koji ovdje dolaze, stavlja pred dvije stvarnosti, dvije točke koje su vrlo duboke – Bog i ovaj naš svijet.

I kaže mladima, vi trebate razlučiti, razumjeti koja je vaša uloga u ovome svijetu i to razumjeti u Božjem planu, kako za vas, tako i za cijeli svijet.

Kada razumiješ koje je tvoje poslanje u ovome svijetu, koji je Božji plan, koji je smisao tvoga života u ovome svijetu, to znači imati s Bogom objektivan i dubok odnos.

I ti trebaš uči, takav kakav jesi, u svijet kakav je, sa svom svojom snagom, sa cijelim svojim intelektom, sa cijelom svojom voljom da bi otkrio značenje Božjega plana za svoj život. Bog je kreativan, dinamičan, aktivan. I ti tako postaješ u svijetu jedna kreativna osoba, dinamična i aktivna, i nikad nećeš živjeti u osrednjosti, ali ćeš uvijek biti kreativan i kreativan u današnjem svijetu”, kazao je mons. Cavalli objašnjavajući i koja je poruka koju svaki Mladifest iz Međugorja želi prenijeti svijetu, a posebice mladima.

”Ovdje imamo dvije temeljne stvari. Prva stvar je da oni koji ovdje dolaze, mladi i odrasli, ulaze u jedno mjesto milosti, a milost koju Gospodin daje uvijek ima jedan temeljni cilj, a to je naš svijet, svijet u kojemu mi živimo. Obilježje ovakvih susreta koji postaju duboki duhovni susreti je upravo to da mladi koji dolaze ovih dana iz cijeloga svijeta trebaju imati sposobnost i unutarnji stav da donesu ovome svijetu kreativnost i životnost. To je cilj međunarodnog susreta mladih i svakog susreta ovdje”, kazao je nadbiskup Cavalli, a međugorski župnik je podijelio i svoje iskustvo sudjelovanja na Mladifestu…

”Pjevao sam dvije godine u mješovitom zboru na Mladifestu i mogu reći da je to u istinu bilo milosno vrijeme za mene. Čak sam i te druge godine za vrijeme Mladifesta i razlučio svoj poziv da postanem fratar. Već sam nekoliko godina u organizaciji Mladifesta, ove godine i kao župnik, i mogu reći da i u toj službi osjetim Božju milost koja djeluje i na sve nas koji smo u organizaciji Mladifesta. To nije samo jedan događaj koji će se organizirati i proći, nego je to duhovna obnova koja dotiče svakoga onoga koji je u suradnji s Bogom za vrijeme tih dana”, kazao je fra Zvonimir Pavičić.

Cjelokupni program 34. Mladifesta s vanjskog oltara crkve sv. Jakova u Međugorju, moći će se pratiti i uživo putem YouTube i facebook kanala Media Mir Medjugorje na 19 jezika, a program završava u nedjelju misom na Križevcu u 5 sati.

Preuzeto s Radiopostaja Mir Međugorje

Pin It