Author

FMteam

Browsing

MISNA ČITANJA – 31. KOLOVOZA 2023.

Budite pripravni!

XXI. tjedan kroz godinu

Četvrtak, 31. 08. 2023.

Svagdan

ČITANJA:
1Sol 3,7-13; Ps 90,3-4.12-14.17; Mt 24,42-51

BOJA LITURGIJSKOG RUHA:
zelena

IMENDANI:
Josip iz Arimateje i Nikodem; Rajmund, Paulin, Paulina

Prvo čitanje:

1Sol 3, 7-13

Dao Gospodin te jedni prema drugima i prema svima obilovali ljubavlju!

Čitanje Prve poslanice svetoga Pavla apostola Solunjanima

Bili smo, braćo, utješeni nad vama, vašom vjerom,

uza svu svoju tjeskobu i nevolju.

Da, sada živimo

kada ste vi postojani u Gospodinu!

I kojom bismo zahvalom mogli Bogu uzvratiti za vas,

za svu radost kojom se zbog vas radujemo

pred Bogom svojim,

dok noću i danju najusrdnije molimo

da vidimo vaše lice

i nadoknadimo manjkavosti vaše vjere?

A sam Bog i Otac naš i Gospodin naš Isus

upravio naš put prema vama!

Vama pak Gospodin dao

te jedni prema drugima i prema svima

rasli i obilovali ljubavlju

kakva je i naša prema vama.

Učvrstio vam srca da budu besprijekorno sveta

pred Bogom i Ocem našim

o Dolasku Gospodina našega Isusa

i svih svetih njegovih s njime.

Riječ Gospodnja.

Otpjevni psalam:

Ps 90, 3-4.12-14.17

Pripjev:

Nasiti nas smilovanjem svojim da kličemo!

Smrtnike u prah vraćaš
i veliš: »Vratite se, sinovi ljudski!«
Jer je tisuću godina u očima tvojim
ko jučerašnji dan koji je minuo,
i kao straža noćna.

Nauči nas dane naše brojiti,
da steknemo mudro srce.
Vrati se k nama, Gospodine! Ta dokle ćeš?
Milostiv budi slugama svojim!

Jutrom nas nasiti smilovanjem svojim,
da kličemo i da se veselimo u sve dane!
Dobrota Gospodina, Boga našega, nek bude nad nama!
Daj da nam uspije djelo naših ruku,
djelo ruku naših nek uspije!

Evanđelje:

Mt 24, 42-51

Budite pripravni!

Čitanje svetog Evanđelja po Mateju

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Bdijte dakle jer ne znate u koji dan Gospodin vaš dolazi. A ovo znajte: kad bi domaćin znao o kojoj straži kradljivac dolazi, bdio bi i ne bi dopustio potkopati kuće. Zato i vi budite pripravni jer u čas kad i ne mislite Sin Čovječji dolazi.«

»Tko li je onaj vjerni i razumni sluga što ga gospodar postavi nad svojim ukućanima da im izda hranu u pravo vrijeme? Blago onome sluzi što ga gospodar kada dođe nađe da tako radi? Zaista, kažem vam, postavit će ga nad svim imanjem svojim.«

»No, rekne li taj zli sluga u srcu: ‘Okasnit će gospodar moj’ pa stane tući sudrugove, jesti i piti s pijanicama, doći će gospodar toga sluge u dan u koji mu se ne nada i u čas u koji i ne sluti; rasjeći će ga i dodijeliti mu udes među licemjerima. Ondje će biti plač i škrgut zubi.«

Riječ Gospodnja.

Preuzeto s Hrvatski institut za liturgijski pastoral

Papina molitvena nakana za rujan: Molimo za ljude s ruba društva

U video poruci s molitvenom nakanom za rujan, koju je objavila Papina svjetska molitvena mreža, papa Franjo potiče na molitvu za osobe koje žive u neljudskim uvjetima, da im se dade krov nad glavom, pruži utočište, ljubav i ljudska toplina: “Da ih institucije ne zaboravljaju i da ih se nikada ne smatra otpadom”


Papa Franjo potiče da se u nakanama za rujan moli za osobe koje žive na rubu društva, u neljudskim životnim uvjetima, da ih institucije ne zaboravljaju i da ih se nikada ne smatra otpadom, piše Vatican News. U videu koji je objavila Svjetska molitvena mreža Papa sa žalošću primjećuje: “Beskućnik koji umre na ulici neće se nikada pojaviti na prvoj stranici internetskih tražilica ili vijesti“. I svima upućuje pitanje: “Kako smo mogli doseći tu razinu ravnodušnosti?”.

Beskućnici, djeca ulice i invalidi nisu otpad

Riječi pape Franje prate slike koje prikazuju beskućnike na pločnicima u Kanadi, Sjedinjenim Američkim Državama, Keniji, Kamerunu i Indiji, djecu s ulice koja dane provode perući prozore automobila zaustavljenima na semaforima u San Salvadoru, te osobe s invaliditetom u Španjolskoj, Filipinima i Srednjoj Americi. Tu su i barakaška naselja u blizini nebodera u Vancouveru, Buenos Airesu i Rio de Janeiru. Riječ je o različitim ljudima koji žive na rubu društva; prema izvještavanju Organizacije ujedinjenih naroda oni čine 10% svjetske populacije, odnosno ima ih više od 700 milijuna. Pred takvom stvarnošću Papa potiče na razmišljanje.

Kako možemo dopustiti da “kultura odbacivanja” – u kojoj su milijuni muškaraca i žena bezvrijedni u usporedbi s gospodarskim profitom – kako možemo dopustiti da ta kultura vlada našim životima, našim gradovima, našim načinom života? Vrat će nam se ukočiti od gledanja na drugu stranu kako ne bismo vidjeli tu situaciju.

Potrebna je kultura prihvaćanja

Podatci koje je objavila Organizacija ujedinjenih naroda odnose se na pojedince u uvjetima krajnjega siromaštva, koji se bore kako bi zadovoljili osnovne potrebe, poput zdravlja, obrazovanja te pristupa vodi i sanitarnim uvjetima, dok oko milijarda i 600 milijuna ljudi živi u neprimjerenim stambenim uvjetima.

Svjetska zdravstvena organizacija pak izvještava da jedna od osam osoba u svijetu pati od “mentalnog poremećaja” i da 16% svjetske populacije pati od “značajnog invaliditeta”. Odgovor na sve to jest prihvaćanje – ističe papa Franjo.

Molim vas, prestanimo činiti nevidljivima one koji su na marginama društva zbog siromaštva, ovisnosti, mentalnih bolesti ili invaliditeta. Usredotočimo se na prihvat. Na prihvaćanje svih ljudi u potrebi. „Kulturu prihvata“, gostoprimstva, davanja krova nad glavom, pružanja utočišta, ljubavi, ljudske topline.

Mobilizirati se molitvom

Papin je zahtjev mobilizirati se molitvom koja otkriva ono što je skriveno u srcu – ističe kardinal Michael Czerny, pročelnik Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja. Zbog toga oni koji žive na rubu, kao nevidljivi, trebaju naći mjesta u našim molitvama; oni su u srcu Crkve: srcu od mesa, a ne od kamena. Srce od kamena odbacuje; srce od mesa prihvaća.

Vezano uz Papin video za rujan, kardinal ističe kako papa Franjo poznaje odgojnu snagu molitve i preko nje nas poziva da razvijamo kulturu prihvata. Citirajući biblijski redak: „Kamen koji odbaciše graditelji, postade kamen zaglavni“, dodaje kako ta poruka ostaje snažna i vjerodostojna ako i danas damo riječ odbačenima, ako priznamo neizbrisivo dostojanstvo onih koji su razapeti nemilosrdnim gospodarstvom, arogancijom ili ravnodušjem. Kardinal Czerny osim toga ističe da je prihvat više od pomoći: to znači drugoga staviti na svoju razinu, pronaći sestru ili brata koje smo izgubili, te objašnjava da u molitvi postajemo udovi jednog Tijela.

Drugačiji pristup siromaštvu i isključenosti

Prema riječima oca Frédérica Fornosa, međunarodnog ravnatelja Papine svjetske molitvene mreže, kako bi se dalo opipljivo rješenje za milijune odbačenih ljudi koji često nailaze samo na ravnodušnost ili čak netrpeljivost, ono što traži Papa jest drugačiji pristup siromaštvu i isključenosti. To također znači moliti, jer molitva preobražava naša srca, mijenja naš pogled i otvara nas drugima, osobito najranjivijima. Stoga trebamo moliti, s papom Franjom, za ‘kulturu prihvata’ – zaključuje otac Fornos – sposobnu primiti sve koji su u potrebi, dati krov, dom, ljubav i ljudsku toplinu.

Vatican News

300 mladih na Mladifestu u Radencima u Sloveniji – život obilježen Božjom ljubavlju

Župu sv. Ćirila i Metoda u Radencima u subotu, 26. kolovoza posjetilo je 300 mladih iz cijele Slovenije. U Radencima je, pod geslom ”S tobom Majko Marijo” održan treći po redu Festival mladih u organizaciji mladih Murskosobotske biskupije po uzoru na međugorski Mladifest. Manifestacija je započela u 10 sati, a završila u večernjim satima molitvom krunice, svetom misom, procesijom, klanjanjem i koncertom, objavljeno je na web stranici Druzina.si.

Dnevni program sastojao se od kateheza i svjedočanstava gostiju. Mladima u Radencima pridružili su se međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić, s. Ana Šuštar, Mateja Količ, Polona i Tadej Stegu te Jana i Leon Kuzma. Svjedočeći obogatili su mlade svojim osobnim iskustvima i pokazali im put koji im i Bog pokazuje.

Festival je nastavljen u 18 sati molitvom krunice prije svete mise. Mladima je bila dostupna i mogućnost svete ispovijedi. Misno slavlje predvodio je murskosoboški biskup mons. dr. Peter Štumpf, uz koncelebraciju međugorskog župnika fra Zvonimira Pavičića, svećenik Aljaža Baaš, Štefana Krampača, Simona Štihaca, radenskog župnika Roberta Bresta i trajnog đakona iz Celja Jože Prislana.

„Na Mladifestu mladi imaju priliku upoznati sebe, jedni druge i Boga. Želimo da dugoročni učinak Mladifesta bude da život mladih od svega što svijet nudi bude najviše obilježen Božjom ljubavlju“, rekla je suorganizatorica ovog Mladifesta Petra Vinčec.

U Ukrajini održana dva međugorska molitvena susreta za mir

Susretu u mjestu Pidhirci je prisustvovalo oko 5 tisuća ljudi. Uglavnom su to bile žene i djeca: majke poginulih branitelja, udovice, majke i žene onih u zatočeništvu te njihova djeca. Cijeli program je bio emitiran uživo diljem Ukrajine a oko crkve su bili postavljeni ekrani radi velikog broja okupljenih.


Od 22. do 25. kolovoza 2023. održala su se dva međugorska molitvena susreta za mir u Ukrajini; dva nježna zagrljaja puna ljubavi nebeske Majke cijele Ukrajine, prenosi Mir Međugorje.

Na njih smo iz Međugorja krenuli u utorak 22. kolovoza, na spomendan Blažene Djevice Marije Kraljice u 2 sata nakon ponoći u sastavu: župnik fra Zvonimir Pavičić, Nancy i Patrik Latta, Terézia Gažiová i članovi zajednice Svjetlo Marijino.

U rimokatoličkom benediktinskom samostanu u Solonki kod Lavova istoga dana navečer održan je prvi molitveni susret. Nakon svjedočanstava, molitve krunice i svete mise koju je predslavio pomoćni biskup Lavovske nadbiskupije Edward Kawa, uslijedila je posveta Bezgrješnom Srcu Marijinu i  klanjanje Isusu u Presvetom oltarskom sakramentu.

Sa svih strana čule su se riječi: „Sada je, ne samo duhovno, već i fizički, Međugorje došlo k nama.“

Drugi molitveni susret održan je na Dan neovisnosti Ukrajine 24. kolovoza u Pidhircima, poznatom grkokatoličkom marijanskom svetištu.  Susret je započeo u 9 ujutro i trajao sve do 20 sati!

Bio je to poseban dan milosti ispunjen molitvom krunice na koljenima, slavljenjem liturgije, klanjanjem i pjesmom. Cijeli dan svete ispovijedi, duhovni razgovori, druženje… Osim jednosatne stanke za ručak, molili smo, te slušali katehezu fra Zvonimira i svjedočanstva.

Susretu je prisustvovalo oko 5 tisuća ljudi. Uglavnom su to bile žene i djeca: majke poginulih branitelja, udovice, majke i žene onih u zatočeništvu te njihova djeca. Cijeli program je bio emitiran uživo diljem Ukrajine a oko crkve su bili postavljeni ekrani radi velikog broja okupljenih.

Silna je bila radost mnoštva što su mogli vidjeti drage “međugorske stanovnike” na ukrajinskom tlu jer su došli zajedno s nama moliti za naš narod i domovinu, za prestanak rata, za sve patnike, ranjene i ožalošćene. Posebno se molilo za vojnike: da nebeska Majka po molitvama vjernih dotakne svakoga od njih. Molilo se i za nestale, ranjene, one u rovovima, u zatočeništvu, kako bi svako srce osjetilo toplinu majčinskog Srca Djevice i njezin zagrljaj.

U ispovijedi, liturgiji, klanjanju, molitvi krunice i tijekom posvete  Bezgrješnom Srcu Marijinu svatko je mogao otvoriti svoje srce i predati svoje boli, suze i rane Božjoj ljubavi kako bi ozdravio i bio utješen.

U svetoj Pričesti, došao nam je onda i sam Isus u rukama svojih blagoslovljenih sinova svećenika. U homiliji je fra Zvonimir naglasio da je važno shvatiti kako nismo sami i da je s nama Bog. Ljubav i toplina koja se osjećala ne može se opisati riječima. Svako svjedočanstvo, svaka kateheza bila je poput bisera, poput melema koji je ozdravljao i liječio.

Mnogi prisutni su rekli da su tijekom susreta osjetili prisutnost Majke Božje kao da su u Međugorju, njezinu nježnost i suosjećanje. Nemoguće je da molitva tolikih ljudi za dar Božje ljubavi i mira ne bude uslišana…

Ovaj drugi molitveni susret je završio klanjanjem Isusu u Presvetom oltarskom sakramentu. U 19 sati i 40 minuta po ukrajinskom vremenu kleknuli smo u tišini i u trenutku ukazanja Majke Božje u Međugorju predali Ukrajinu njezinu Bezgrješnom Srcu s vjerom da će Srce Isusovo i Srce Marijino zavladati u njoj.

Zahvaljujemo svima koji su nas pratili u molitvi tih milosnih dana.

Više na Radiopostaja Mir Međugorje

MISNA ČITANJA – 30. KOLOVOZA 2023.

Sinovi ste ubojica prorokâ.

XXI. tjedan kroz godinu

Srijeda, 30. 08. 2023.

Svagdan

ČITANJA:
1Sol 2,9-13; Ps 139,7-12b; Mt 23,27-32

BOJA LITURGIJSKOG RUHA:
zelena

IMENDANI:
Petar, Margarita, Didak

Prvo čitanje:

1Sol 2, 9-13

Navješćivali smo vam evanđelje i radili noću i danju.

Čitanje Prve poslanice svetoga Pavla apostola Solunjanima

Sjećate se, braćo, našega truda i napora.

Propovijedali smo vam evanđelje Božje

i radili noću i danju

da ne bismo opteretili koga od vas.

Svjedoci ste vi i Bog kako smo se sveto,

pravedno i besprijekorno vladali prema vama, vjernicima.

Kao što znate, svakoga smo od vas,

kao otac svoju djecu,

poticali, sokolili i zaklinjali

da živite dostojno Boga

koji vas pozva u svoje kraljevstvo i slavu.

Zato eto i mi bez prestanka zahvaljujemo Bogu

što ste, kad od nas primiste Riječ poruke Božje,

primili ne riječ ljudsku,

nego kakva uistinu jest, riječ Božju

koja i djeluje u vama, vjernicima.

Riječ Gospodnja.

Otpjevni psalam:

Ps 139, 7-12b

Pripjev:

Gospodine, proničeš me svega i poznaješ!

Kamo da idem od duha tvojega,
i kamo da od tvog lica pobjegnem?
Ako se na nebo popnem, ondje si,
ako u Podzemlje legnem, i ondje si.

Uzmem li krila zorina
pa se naselim moru na kraj,
i ondje bi me ruka tvoja vodila,
desnica bi me tvoja držala.

Reknem li: »Nek me barem tmine zakriju,
i nek me noć umjesto svjetla okruži!«
Ni tmina tebi neće biti tamna:
noć sjaji kao dan.

Evanđelje:

Mt 23, 27-32

Sinovi ste ubojica proroka.

Čitanje svetog Evanđelja po Mateju

U ono vrijeme: Reče Isus: »Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Nalik ste na obijeljene grobove. Izvana izgledaju lijepi, a iznutra su puni mrtvačkih kostiju i svakojake nečistoće. Tako i vi izvana ljudima izgledate pravedni, a iznutra ste puni licemjerja i bezakonja.«

»Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Gradite grobnice prorocima i kitite spomenike pravednicima te govorite: ‘Da smo mi živjeli u dane otaca svojih, ne bismo bili njihovi sudionici u prolijevanju krvi proročke.’ Tako sami protiv sebe svjedočite da ste sinovi ubojica proroka. Dopunite samo mjeru otaca svojih!«

Riječ Gospodnja.

Preuzeto s Hrvatski institut za liturgijski pastoral

Djeca bez roditelja iz Rumunjske besplatno na hodočašću u Međugorju

U Međugorju se ovih dana održava projekt “Dati nadu” kojega je osnovao hodočasnik Luchian Omania iz Rumunjske zajedno sa svojim prijateljima iz Rumunjske i Međugorja. Tako su dobri ljudi iz Rumunjske i Međugorja već sedmi put osigurali novac za put i smještaj kako bi djeca bez roditelja iz Rumunjske mogla i ove godine besplatno doći Kraljici Mira u ovo mjesto molitve i mira. Ovogodišnja grupa djece bez roditelja je najbrojnija do sada jer je u Međugorje došlo ukupno 110 osoba, od kojih je 90 djece te 20 osoba koje su pošle u pratnji djece. Djeca su se jutros, prvoga dana hodočašća, okupila oko Gospina kipa koji se nalazi ispred crkve sv. Jakova te zapjevali pjesmu „Ave Maria”, a nakon toga ispred crkve ih je susreo biskup Franco Mulakkal iz Indije te im uputio nekoliko riječi ohrabrenja kazavši im da ih u životu Majka uvijek čeka otvorenih ruku. Nakon toga razgovarali smo s organizatorom Luchianom koji nam je kazao više o samom projektu kojega godinama organizira i vodi. Na početku je kazao da nisu očekivali da će doći ove godine s ovolikim brojem djece jer su imali dosta poteškoća u samoj organizaciji.

„Gospa se pobrinula za nas, tako da smo i ove godine došli s djecom iz Rumunjske i ovo je veliki blagoslov. Kada smo prošli rumunjsku granicu jedno dijete mi je kazalo kako mu je ovo prvi put da je otišao izvan svoje države, a zatim je drugo dijete kazalo da mu je ovo prvi put kako je otišao negdje izvan svoga doma. Kako smo dalje pričali kazali su mi da im se na ovom hodočašću sve događa po prvi put u njihovim životima, jer oni primjerice ne znaju niti neke osnovne molitve. Mi smo došli ovdje, doveli smo ovu djecu Gospi i jednostavno nemam dovoljno riječi kako bih zahvalio Gospi za to. Gospa je ona prava organizatorica ovoga hodočašća, a ovo nam je sedmo hodočašće koje organiziramo. Do sada smo kroz ove godine ukupno imali osam autobusa punih djece, a ovo nam je do sada najveća grupa djece koju smo doveli u Međugorje”, kazao je Luchian te dodao da se na hodočašću nalazi ukupno 110 osoba, od kojih je 90 djece, te 20 osoba koje im pomažu, a također imaju i tri svećenika koji su s njima pošli kao duhovna pratnja.

„Djeca su jutros došla u Međugorje, saznali su neke informacije o samom mjestu, te će uskoro pristupiti i sakramentu ispovijedi. Večeras ćemo sudjelovati na večernjem molitvenom programu, a sutra ujutro svoje hodočašće započinjemo s molitvom krunice na Brdu ukazanja, a sljedećih dana ćemo hodočastiti i na brdo Križevac, susresti se s fra Ljubom Kurtovićem u Tihaljini, s mons. Aldom Cavallijem, a svoje hodočašće ćemo završiti u subotu, 2. rujna duhovnom obnovom u Franjevačkom samostanu Uznesenja Marijina na otoku Badija kod Korčule. To je naš službeni program, no svake godine Gospa ima nešto posebno za našu djecu i jedva čekamo što nam je pripremila i ove godine. Zahvaljujemo iz svega srca župljanima Međugorja za hranu i smještaj, to je veliki dar i zahvaljujemo im iz dubine srca. Oni su s nama zajedno u ovom velikom projektu. Nastojat ćemo doći i sljedeće godine, ne znamo s kojom djecom, ali će nas Gospa voditi u svemu. Želim također zahvaliti i svim mojim hodočasnicima koje sam dovodio u Međugorje jer su i oni sudjelovali u pokrivanju velikih troškova ovoga hodočašća. Hvala svima”, kazao je Luchian Omania.

“Hotel Quercus”, “Hotel Grace”, “Hotel Marconi”, “Hotel Pellegrino”, “Hotel Leone” i “Hotel Villa Regina” ove godine su pripremili besplatnu hranu za djecu tijekom cijeloga hodočašća, a za smještaj su se pobrinuli obitelj Vasilj – Kekušić i obitelj Kozina (Sobe “Mir”).

Više na Radiopostaja Mir Međugorje

Fra Marinko Šakota imenovan voditeljem Hrvatske katoličke misije u St. Gallenu

Odlukom Uprave Hercegovačke franjevačke provincije dosadašnji župni vikar u Čerinu fra Marinko Šakota imenovan je voditeljem Hrvatske katoličke misije u St. Gallenu (Švicarska).


Fra Marinko je nakon službe župnika u Međugorju malo manje od godinu dana djelovao u župi Čerin, odakle su mu zahvalili na svemu dobrome što je učinio te su mu poželjeli Božji blagoslov u radu s vjernicima u Švicarskoj.

Inače, fra Marinko je u St. Gallenu zamijenio također našega Brotnjaka fra Miću Pinjuha koji se nakon 23 godine djelovanja među Hrvatima u Švicarskoj vraća u domovinu, prenosi portal Brotnjo.info.

Poljaci se pripremaju za beatifikaciju cijele obitelji: među njima i nerođenog djeteta

Svetu misu s obredom beatifikacije 10. rujna predslavit će kardinal Marcello Semeraro, prefekt Dikasterija za kauze svetaca


Svečanost proglašenja blaženima svih članova poljske obitelji Ulma održat će se u nedjelju, 10. rujna, u Markowu, mjestu na jugoistoku Poljske gdje je obitelj rođena i živjela, piše Laudato. Toga će se dana na čast oltara uzdignuti cijela obitelj, uključujući majku, oca te njihovo sedmero djece, među kojima je bilo i jedno nerođeno.

Nacisti su ih ubili 24. ožujka 1944. godine, jer su skrivali židovsku obitelj u svojem domu. Toga su dana okružili njihov dom u Markowu gdje su otkrili osmero Židova. Najprije su ubili Židove, a nakon toga su usmrtili Wiktoriju, koja je bila u sedmom mjesecu trudnoće, te njezina supruga Jozefa.

Malodobna djeca su počela vrištati. Nacisti su potom ubili svu djecu u obitelji Ulma: Stanisławu (8), Barbaru (7), Władysława (6), Franciszeka (4), Antoni (3) i Mariju (2). Rođena djeca su dijelila vjeru svojih roditelja, a nerođeno dijete u Wiktorijinoj utrobi primilo je krštenje krvlju te će i ono biti proglašeno blaženim.

Svetu misu s obredom beatifikacije za desetak dana predslavit će kardinal Marcello Semeraro, prefekt Dikasterija za kauze svetaca. Tijekom misnog slavlja, koja započinje u 10 sati ujutro, na oltar će biti prinesen relikvijar s posmrtnim ostatcima svih članova obitelji.

Predloženo je da se liturgijski spomen na blaženu obitelj Ulma slavi 7. srpnja, tj. na dan kada su Józef i Wiktoria sklopili sakrament ženidbe.

Inače, vjernici Župe sv. Doroteje u Markowu svakodnevno se mole za „plodonosno vrijeme beatifikacije“.

Inače, u Poljskoj je oko 300 tisuća Poljaka, unatoč opasnosti od smrtne kazne, pomagalo Židovima i skrivalo ih u svojim domovima. Treba napomenuti da više od 6600 Poljaka nosi titulu Pravednika među narodima, a među njima i pobožna obitelj Ulma.

MISNA ČITANJA – 29. KOLOVOZA 2023.

Hoću da mi odmah dadeš na pladnju glavu Ivana Krstitelja!

XXI. tjedan kroz godinu

Utorak, 29. 08. 2023.

Mučeništvo sv. Ivana Krstitelja

Spomendan

ČITANJA:
vl.: Jr 1,17-19; Ps 71,1-6b.15ab.17; Mk 6,17-29

BOJA LITURGIJSKOG RUHA:
crvena

IMENDANI:
Ivan, Bazila, Sabina, Konstantin

Prvo čitanje:

Jr 1, 17-19

Govori im sve što ti ja zapovjedim: ne dršci pred njima.

Čitanje Knjige proroka Jeremije

U one dane:

Dođe mi riječ Gospodnja:

»Ti bedra svoja sad opaši,

ustaj pa ćeš im govoriti

sve što ti ja zapovjedim.

Ne dršći pred njima

da ne bih morao učiniti

te uzdršćeš pred njima.

Danas te, evo, postavljam

kao grad utvrđeni,

kao stup željezni,

ko zidinu brončanu

protiv sve zemlje:

protiv kraljeva i knezova judejskih,

svećenika i naroda ove zemlje.

I borit će se s tobom,

al’ te neće nadvladati

jer ja sam s tobom da te izbavim.«

Riječ Gospodnja.

Otpjevni psalam:

Ps 71, 1-6b.15ab.17

Pripjev:

Usta će moja razglašavati pravednost tvoju.

Tebi se, Gospodine, utječem,
ne daj da se ikada postidim!
U pravdi me svojoj spasi i izbavi,
prikloni uho k meni i spasi me!

Budi mi hrid utočišta i čvrsta utvrda spasenja:
jer ti si stijena i utvrda moja.
Bože moj, istrgni me iz ruke zlotvora,
iz šake silnika i tlačitelja.

Jer ti si, o Gospodine, ufanje moje,
Gospodine, uzdanje od moje mladosti!
Na te se oslanjam od utrobe;
ti si mi zaštitnik od majčina krila:

Usta će moja razglašavati pravednost tvoju,
povazdan pomoć tvoju.
Bože, ti mi bijaše učitelj od mladosti moje,
i sve do sada naviještam čudesa tvoja.

Evanđelje:

Mk 6, 17-29

Hoću da mi odmah dadeš na pladnju glavu Ivana Krstitelja!

Čitanje svetog Evanđelja po Marku

U ono vrijeme: Herod bijaše dao uhititi Ivana i svezati ga u tamnici zbog Herodijade, žene brata svoga Filipa, kojom se bio oženio. Budući da je Ivan govorio Herodu: »Ne smiješ imati žene brata svojega!«, Herodijada ga mrzila i htjela ga ubiti, ali nije mogla jer se Herod bojao Ivana; znao je da je on čovjek pravedan i svet pa ga je štitio. I kad god bi ga slušao, uvelike bi se zbunio, a rado ga je slušao.

l dođe zgodan dan kad Herod o svom rođendanu priredi gozbu svojim velikašima, časnicima i prvacima galilejskim. Uđe kći Herodijadina i zaplesa. Svidje se Herodu i sustolnicima. Kralj reče djevojci: »Zaišti od mene što god hoćeš i dat ću ti!« I zakle joj se: »Što god zaišteš od mene, dat ću ti, pa bilo to i pol mojega kraljevstva.« Ona iziđe pa će svojoj materi: »Što da zaištem?« A ona će: »Glavu Ivana Krstitelja!« I odmah žurno uđe kralju te zaište: »Hoću da mi odmah dadeš na pladnju glavu Ivana Krstitelja!«

Ožalosti se kralj, ali zbog zakletve i sustolnika ne htjede je odbiti. Kralj odmah posla krvnika i naredi da donese glavu Ivanovu. On ode, odrubi mu glavu u tamnici, donese je na pladnju i dade je djevojci, a djevojka materi. Kad za to dočuše Ivanovi učenici, dođu i uzmu njegovo tijelo i polože ga u grob.

Riječ Gospodnja.

Preuzeto s Hrvatski institut za liturgijski pastoral

Ana iz Austrije 16 dana biciklirala do Međugorja: Ispovijed je promijenila moj život

U Međugorskim minutama u programu Radiopostaje Mir Međugorje čuli smo svjedočanstvo Ane iz Austrije, koja ima 27 godina, koja je ove godine biciklom hodočastila do Međugorja, za što joj je trebalo 16 dana. Na put je krenula 30. lipnja, nakon završetka školske godine, jer je Ana učiteljica. U Međugorje je prvi put došla 2019. godine.

“Prije dolaska nisam poznavala Međugorje. Moja mama je godinama željela doći u Međugorje. I kada je jedna hodočasnička grupa organizirala hodočašća, moja mama je rekla: “Idemo, baka, ti i ja”. Ja sam rekla da to ne želim, jer radije želim u Grčku na odmor, jer sam u to vrijeme imala dečka. Kada smo došli, voditeljica hodočasničke grupe je rekla da se ovdje svi moraju ispovjediti. Ja nisam bila na ispovjedi od prve pričesti, a tada mi je bilo 23 godine, tako da puno, puno godina nisam bila na ispovijedi, i to sam izbjegavala sve do zadnjeg dana boravka u Međugorju. Zadnji dan sam otišla, i tu sam se obratila, i tu se promijenio cijeli moj život”, rekla nam je Ana, koju osvrnula i na sintagmu Međugorje – ispovjedaonica svijeta.

“Ja to mogu definitivno potvrditi. Za mene je bilo nevjerojatno kako su svećenici svugdje na stolicama, sjede vani, ali isto u zatvorenim prostorima. I masa ljudi koja stoji u redu da bi mogli pristupiti ispovijedi. Za mene je ispovijed bila nepostojeća. I ovdje stojiš u redu satima da možeš otići na ispovijed. Za mene je to bilo strašno da ja tu moram reći moje grijehe. Mogu samo reći kod ispovijedi se duša pročišćava, stvari se vide jasnije. To je kompletno promijenilo moj život”, kazala nam je Ana, koju smo upitali je li se tijekom prvog dolaska 2019., a i kasnije, uspinjala na Brdo ukazanja i Križevac.

Foto: Radiopostaja Mir Međugorje

“Bila sam na Brdu ukazanja. Ima jedna molitvena skupina koja ide u 5 sati ujutro. Volim s njima poći i moliti, tada je još jako mirno, nema puno hodočasničkih skupina na brdu. I na Križevcu se osjeća jedan poseban mir”, rekla nam je Ana, nakon čega nam je ispričala kako je došla na ideju poći biciklom u Međugorje.

“Kao što sam već rekla, ja sam učiteljica. Oko prije pola godine nisam se osjećala ispravno na mjestu na kojem se nalazim. Morala sam proći kroz mnogo ispita i izgubila sam mir. U to vrijeme sam često bila bolesna i imala temperaturu. I dok sam bila bolesna, pogledala sam jedan dokumentarac, gdje su se dvojica mladića biciklom provozali kroz svijet i tako sagradili jednu školu. Pomislila sam to je to , neću biciklirati svijetom, to je za mene puno, ja ću voziti do Međugorja. Imam jednog prijatelja, svećenika, oca Raymonda, koji je odlučio sagraditi jedan dječji dom u Nigeriji. Nisam htjela biciklirati bez nekog smisla, htjela sam svome putovanju dati neki smisao. Odlučila sam skupljati donacije za taj dječji dom i tako je nastala ova ideja. Na zadnji dan nastave, 30. lipnja, nakon dodjele svjedodžbi, u 10 sati sam krenula biciklom. Putovala sam 16 dana kroz Austriju, Sloveniju i duž hrvatske obale sve do Međugorja. Prva tri dana na putovanju me pratio moj otac, te smo spavali kod poznanika, a nakon ta tri dana bila sam sama, samo jedan dan, i uskoro sam susrela dvojicu mladića iz Austrije, s kojima sam proputovala kroz Sloveniju. Kroz Hrvatsku sam putovala sama, imala sam mnogo lijepih susreta. Ljudi su jako spremni pomoći. I što su ljudi siromašniji, to ti žele više pomoći, Jako su gostoljubivi. Odmah te zovu u kuću i ti se osjećaš kao član obitelji. To je bilo jako lijepo. Zadnji dan mi je ostalo još 25 kilometara. Bila sam skoro gotova, ali su me dva puta proganjali psi. Kad sam pristigla osjetila sam olakšanje. Bilo je skoro 10 sati, bilo je jako vruće, ali sam bila tako radosna kada sam ušla u crkvu. Ispred crkve sam susrela poznanike, otišli smo jesti i bilo je kao kod kuće”, kazala je Ana, koja nam je na kraju govorila i plodovima svoga hodočašća.

“Tijekom vožnje, pala sam dva puta. Prvi put u Austriji, i drugi put u Hrvatskoj. Jako sam krvarila, bila je velika žega, i mnogo, mnogo uzbrdica. Stopirala sam i nitko mi nije stao, nitko mi nije pomogao. Tada sam se osjećala jako blisko s Isusom. Kroz to iskustvo, moj odnos s Isusom je postao još povezaniji u njegovoj patnji. To je plod, da je taj odnos još čvršći. O Međugorju vam mogu puno pričati, o mojim osjećajima, beskonačnom miru koje ovo mjesto poklanja, o mome obraćenju, čudima koja se ovdje svaki dan događaju, no za kraj, moja poruka je kao što je Isus rekao: “Dođite i vidite”.

Pin It