Author

FMteam

Browsing

Fra Jozo Grbeš na duhovnoj obnovi za svećenike: Naš autentičan život dovodi ljude Kristu

Jučer je prijavom sudionika i večernjom svetom misom u Međugorju započela 26. međunarodna duhovna obnova za svećenika, koja se pod geslom Evo majke moje i braće moje u Gospinoj školi, održava do petka 7. srpnja. Jutrošnji program nastavljen je klanjanjem pred Presvetim, a nakon toga sudionicima se obratio koordinator duhovne obnove međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić, koji je sve prisutne pozdravio u ime župe i svih franjevaca koji djeluju u ovoj župi.

“Velika nam je radost što možemo biti ovdje na 26. međunarodnoj duhovnoj obnovi za svećenike i da smo tu iz 35 zemalja svijeta. Drago nam je što sve vas svake godine možemo ugostiti ovdje, odnosno biti u Marijinoj školi, jednostavno uzeti vrijeme za sebe kako bismo se obnovili i kako bismo obnovljena duha mogli poći dalje tamo gdje smo raspoređeni, ljudima kojima smo poslani služiti”.

Nakon međugorskog župnika, okupljenim svećenicima i redovnicima obratio se i apostolski vizitator s posebnom ulogom za župu Međugorje nadbiskup Aldo Cavalli, koji je govorio o rađanju Crkve opisanome u Djelima apostolskim te zahvalio svima što su došli u Međugorje, u mjesto milosti, naglasivši kako svi zajedno trebaju žarko i trajno moliti, te zazvao Duha Svetoga da ih prati na putu svetosti.

Provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš je na početku kazao kako misli da je temeljni problem današnje Crkve autentičnost.

“Ne znam jesam li u pravu, no mislim kako imamo dvije vrste svećenika. Imamo jednu vrstu koja svoj posao obavlja administrativno dobro, odlično. Oni grade, rade, vode zajednice dobro. To je obavljeno po propisima, ali bez duha. Imamo drugu vrstu, koja sve što radi, radi iz snage duha Božjega. I to je vidljivo. Mislim da je do nas braćo, gdje god jesmo, u kojim god zemljama jesmo, u kojem kontekstu jesmo, da je do nas. Mi smo pozvani voditi te zajednice, pozvani smo donositi im Krista. Mislim da naš autentičan život dovodi ljude Kristu. Na jednostavan način, mislim da je naš poziv onakav kao i Marijin, sve što ona kaže u svim svojim ukazanjima, kroz cijelu povijest, uključujući i Međugorje, jest dovoditi ljude Kristu. Mislim da je temelj te autentičnosti biti ponizan čovjek. Previše je ega u našim redovima, previše je ega u našoj Crkvi, previše je ega u našim službama da ponizan život postane autentičan, da autentičan život mijenja svijet”.

Na ovoj 26. međunarodnoj duhovnoj obnovi za svećenike, sudjeluje oko 270 svećenika i redovnika iz 35 zemalja, a predavač je fra Miljenko Šteko, gvardijan Međunarodnog zavoda Antonianum u Rimu. Program se danas nastavlja predavanjem u 16 sati, a nakon toga će uslijediti molitva krunice i sveta misa. Sutra ujutro u 6 sati molit će krunicu na Brdu ukazanja, a program u Dvorani Ivana Pavla II. u Međugorju nastavlja se u 11 sati.

Preuzeto s Radiopostaja Mir Međugorje

OPASAN INTERVJU Jim Caviezel ‘riskira sve da bi otvoreno progovorio o ovoj temi’

Film koji Jim Caviezel upravo promovira bavi se temom trgovine djece, a sniman je prema stvarnim događajima i životu Tima Ballarda, bivšeg američkog vladina agenta koji se ‘odmetnuo’ i krenuo u spašavanje djece od trgovaca ljudima. Ballard, koji je mormon, zahtijevao je da Caviezel glumi njega u filmu, što je frustriralo rukovoditelje Fox studija. Disney je na kraju kupio Fox, a film – čije je snimanje završeno prije više od tri godine – je odbačen


„Sound of Freedom” (Zvuk slobode) nadolazeća je američka akcijska drama čija će premijera u SAD-u biti 4. srpnja 2023. godine. Scenarij i režiju potpisuje Alejandro Monteverde. U filmu glume Jim Caviezel, Mira Sorvino i Bill Camp. Caviezel glumi Tima Balllarda, bivšeg vladina agenta koji je postao osvetnik koji se upušta u opasnu misiju spašavanja djece od trgovaca ljudima u Kolumbiji. Ovaj šokantan film snimljen je prema istinitoj priči, prenosi book.hr.

ISTINA SE MORA ČUTI

Caviezel je nedavno gostovao na podcastu političkog analitičara, Stevea Bannona  – „War Roomu” gdje je iznio šokantne  stvari. Rekao je kako je, prema dokumentiranim riječima zviždačice, tijekom Bidenove administracije nestalo 85.000 djece na granici. Također, kazao je da je primijetio, otkako je počeo pratiti ovu temu, da članci u medijima o trgovini djecom često nestanu u roku od jednog dana. „Vidio sam kako na tisuće takvih članaka nestaju. Nešto se čudno događa.” Također, kazao je i kako „otok Epstein nije jedini otok na kojem imaju… djecu”…

Ovaj film godinama je u pripremi, ali zbog raznih protivljenja na koja su naišli, bit će prikazan tek sada.

Ballard, koji je mormon, zahtijevao je da Caviezel glumi njega u filmu, što je frustriralo rukovoditelje Fox studija. Disney je na kraju kupio Fox, a film – čije je snimanje završeno prije više od tri godine – je odbačen.

Angel Studios stekao je prava i pustit će ga u 1.200 kina diljem SAD-a, s nadom da će uskoro biti prikazan u Kanadi i drugdje. Nastoje prodati dva milijuna ulaznica kao simboličnu gestu za dva milijuna djece koja su navodno oteta i s kojima se trguje svake godine.

„Moramo reći ljudima što se događa. Zato sam htio sudjelovati u ovom filmu. Ovaj film, a potom „Uskrsnuće” – pozivam vas da pogledate i više nikad ne moram niti glumiti”, poručio je Caviezel.

ELON MUSK POZIVA DA FILM PUSTE NA TWITTER

Elon Musk potaknuo je Angel Studios da na Twitteru emitiraju „Sound of Freedom”. „Preporučujem da ga nakratko besplatno postavite na ovu platformu ili da jednostavno zamolite ljude da se pretplate na podršku (ne bismo zadržavali nikakva sredstva)”, tvitao je Musk.

Mihael Orehovec
Angel Studios

Devetnica Majci Božjoj Bistričkoj

Bistrička Gospa bila je tješiteljica kršćana za vrijeme turskih opasnosti, pomoćnica u Prvom i Drugom svjetskom ratu. Čudotvorni kip Majke Božje Bistričke iz 15. stoljeća i danas okuplja brojne hodočasnike iz svih krajeva kako bi uputili svoje molitve Gospi. Devetnicu možete moliti tako da tijekom devet uzastopnih dana molite molitvu Gospi Bistričkoj.


Molitva Majci Božjoj Bistričkoj

Majko Božja Bistrička, ti si u svojoj Majčinoj dobroti odabrala u našem Hrvatskom zagorju mjesto koje se po tebi zove Marija Bistrica.

Tu se časti tvoj čudotvorni lik. Tu je tvoje svetište u kojem svoju djecu obasipaš svojim milostima. Tu liječiš duhovne i tjelesne rane zemaljskih patnika i ispunjaš želje onih koji se pouzdano k tebi utječu. Ti poznaješ sve moje duševne i tjelesne potrebe.

K tebi kao Božjoj i svojoj Majci, odlučio sam doći, da ti otvorim svoje srce i izrazim svoje želje. Ti me, Isusova i moja Majko, koja u svojoj dobroti nikada nikoga nisi od sebe odbila, milostivo saslušaj i usliši. Amen.

Na današnji dan obilježava se obljetnica nastanka molitvene skupine koju vodi Ivan Dragičević

Na današnji dan, 4. srpnja 2023. proslavlja se obljetnica nastanka molitvene skupine koju vodi Ivan Dragičević. Datum okupljanja 4. srpanj 1982. sada je urezan u kamen na podnožju obnovljenog „prvog plavog križa“.

Ivan Dragičević ovako svjedoči o tome kako se oblikovala molitvena grupa i kako je nastao prvi, a zatim i drugi plavi križ! Njegovo svjedočanstvo slijedi u nastavku:

NASTANAK PLAVOG KRIŽA:

“Dana Gospodnjega 4. srpnja 1982. godine (bila je nedjelja), grupa mladića i djevojaka koji su se nalazili ispred Vickine stare kuće odlučiše se zajedno sa Ivanom vidiocem, unatoč policijskoj zabrani, popeti na Podbrdo na takozvano “Glavno mjesto” i tu su počeli moliti i slaviti Gospoda!

Nije nevažno napomenuti da je taj dan bio “Dan Borca” veliki komunistički praznik!

I tako moleći i slaveći Gospoda, Gospa se neočekivano ukaza Ivanu i kaže mu da želi da se formira molitvena skupina i da se sastaje dva puta tjedno, te da će ona pratiti molitvenu skupinu sa svojim ukazanjima!

Rekla je također da mi odredimo dane i vrijeme, pošto su neki članovi bili u radnom odnosu i nisu mogli nazočiti u svako vrijeme na ukazanju.

Bili su određeni dani, to su bili utorak i petak i susreti u večernjim satima poslije večernje svete mise kada su svi mogli nazočiti!

I tako je molitvena skupina, po traženju Gospe, išla ta dva dana uvečer na Podbrdo i okupljala se na pjesmu i molitvu u naznačeno večernje vrijeme oko 22h!

Tako i u utorak, dana 27. srpnja, molitvena skupina polazi na Brdo Ukazanja, ali sa ove strane gdje su prvih dana išli vidioci na Brdo!

Na mjestu gdje se danas nalazi prvi plavi križ (desni na fotografiji) Ivan je iznenada imao viđenje, u kojem je bio upozoren da se sa molitvenom skupinom ne penje na Brdo, jer niti 200 metara od tog mjesta bila je postavljena zasjeda od više policajaca, tadašnje “milicije”!

I tako, te večeri Gospa je zaštitila molitvenu skupinu i Ivanu je rekla gdje se grupa može sastajati na molitvu, da ne bi riskirala uhićenje!

Jedan član molitvene skupine, preciznije Nedjeljko Brečić, u dogovoru sa Ivanom vidiocem, označuje mjesto gdje je Gospa svojim ukazanjem zaštitila molitvenu skupinu i postavlja drveni križ, veličine otprilike 2.5 metra!

Da bi ga zaštitio od kiše i hrđanja, Nedjeljko i Ivan uzimaju boju od Ivanova oca Stanka, koji je bojao jednu ogradu! Boja je bila plava i zato je taj križ postao “Plavi Križ”!

Po popuštanju komunističke stege grupa bi se sastajala na Plavom Križu i oko Plavog Križa i u maloj uvali, koja je blizu Plavog Križa, udaljenosti nekih 15 metara!

Kako od 1987. godine svi koji žele mogu nazočiti pojedinim ukazanjima zajedno sa molitvenom skupinom (jer do te godine skupina je bila zatvorena i mogli su nazočiti ukazanjima samo članovi), polako se širi prostor molitve na tu uvalu i dalje!

Godine 1989., po dopuštenju molitvene skupine, jedan talijanski hodočasnik (Fausto iz Bormia) zamjenjuje drveni križ sa željeznim, jer drveni križ bijaše nagorio od svijeća, pošto bi se na tom mjestu sastajalo i molilo puno ljudi znajući da je to mjesto na kojem se Gospa ukazuje!

Godine 1999., na 17. obljetnicu molitvene skupine, to jest opet na datum 4. srpnja iznenada, tijekom molitvenog programa za skupinu, umire član koji je postavio prvi plavi križ, Nedjeljko Brečić!

Članovi molitvene skupine, zajedno sa Ivanom vidiocem, podigoše drugi plavi križ u maloj uvali (lijevi na fotografiji), kao spomen na preminulog člana molitvene zajednice, Nedjeljka Brečića!

I od tada, pred tim drugim križem, se sastaje molitvena skupina i od tada na tom mjestu oni dolaze, te tu se događaju ukazanja!” Ivan Dragičević.

Izvor: medjugorje-info.com

Znate li kome je cijeli svoj život služio bl. Pier Giorgio Frassati?

Blaženi Pier Giorgio Frassati, preminuo je 4. srpnja 1925. od Poliomyelitisa, bolesti koja inače najčešće pogađa djecu mlađu od pet godina. Na njegovoj pogrebnoj povorci, koja je prolazila kroz središte grada, pojavilo se nekoliko tisuća ljudi kako bi mu iskazali svoje poštovanje. Nedugo nakon blaženikove smrti, siromasi grada Torina koji su dolazili u kontakt s Pier Giorgiom, potpisali su peticiju u kojoj traže od nadbiskupa Torina da započne proces kanonizacije. Proces je započeo 1932., a blaženim ga je 20. svibnja 1990. proglasio papa Ivan Pavao II.


Pier Giorgio Frassati rođen je 1901. u Torinu u Italiji. Njegova obitelj bila je vrlo bogata i moćna, bila je vlasnik novina La Stampa, međutim djeca su odgajana skromno i nikada se nisu ponašala rasipnički.

Stoga je ovaj blaženik smatrao primjerenim da i ono malo novca kojeg mu je otac davao podjeli onima kojima je bio nužan, prenosi Katolički tjednik Nedjelja.ba. Svoj antifašistički stav javno je pokazivao te je, kada je bio uhićen na prosvjedima u Rimu, odbio bilo kakav poseban tretman koji je mogao dobiti s obzirom na očev politički položaj, ostajući s prijateljima u zatvoru. Bio je posvećen socijalnom radu, pomaganju potrebitima, molitvi i zajednici. Također je bio uključen u katoličke omladinske i studentske organizacije, te je osnivač novina Momento čija se načela temelje na enciklici pape Lava XIII., Rerum Novarum.

Frassati je također bio posvećen socijalnom radu, pomaganju potrebitima, ali i molitvi i zajednici. Euharistija je bila središte njegova duhovnog života. Već od 17 godine znao je cijelu noć moliti pred Presvetim, objašnjavajući to riječima: „Isus me posjećuje svakog jutra u svetoj pričesti. Ja mu to uzvraćam kao bijednik molitvom i posjećivanjem bolesnika”. Mladima je govorio: „Potičem vas sa svom snagom svoje duše da pristupate Euharistijskom stolu što je češće moguće. Hranite se ovim Anđeoskim Kruhom iz kojega ćete crpiti snagu za unutarnje borbe.”

Poznat kao “čovjek blaženstava”, blaženi Pier Giorgio Frassati cijelog je života služio siromašnima. Kada bi njegova obitelj otišla na godišnji odmor, Frassati bi ostao kod kuće govoreći: “Ako svi napuste Torino, tko će se brinuti za siromašne?”

Na pogrebu ovoga blaženika, njegova je obitelj bila iznenađena mnoštvom ljudi koji su došli na posljednji ispraćaj, a koje nisu poznavali. Ulice su bile prepune siromašnih i potrebitih kojima je Frassati nesebično služio tijekom kratkog života. Njegov je život obilježen izvanrednom ljubavlju koju je svakodnevno hranio meditirajući nad jednim ulomkom Biblije.

A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav – to troje – ali najveća je među njima ljubav!

Frassati je sa sobom uvijek nosio “Hvalospjev ljubavi” iz 1. poslanice svetoga Pavla apostola Korinćanima. “Hvalospjev ljubavi” pomagao mu je da se usredotoči na ono što je uistinu važno u životu. Znao je, bez obzira na sve što čini na ovome svijetu, ako nema ljubavi onda je samo “mjed što ječi ili cimbal što zveči”, prenosi portal Aleteia.

Frassati je cijeli ulomak prepisao rukom i čuvao u svome džepu. Ulomak je to koji se može uvijek iznova izgovarati, a ako on postane dio naše svakodnevnice, ne postoji granica u količini ljubavi koju možemo dati ovome svijetu.

Pobjeda Svetih

Molitva krunice potaknula ga je da 1922. postane članom Trećeg reda sv. oca Dominika, uzevši ime Girolamo. Bio je uključen u katoličke omladinske i studentske organizacije te je bio osnivač novina ‘Momento,’ čija se načela temelje na enciklici pape Lava XIII. ‘Rerum Novarum’.

Blaženi Pier Giorgio Frassati preminuo je 4. srpnja 1925. u 24. godini života. Jednom je prilikom izjavio: „Dan moja smrt bit će najljepši dan moga života. “Na njegovoj pogrebnoj povorci koja je prolazila kroz središte grada, pojavilo se nekoliko tisuća ljudi kako bi mu iskazali svoje poštovanje. Nedugo nakon blaženikove smrti, siromasi grada Torina zamolili su nadbiskupa da započne proces kanonizacije. Proces je započeo 1932., a blaženim ga je 20. svibnja 1990. proglasio sv. Ivan Pavao II., koji ga je nazvao “čovjekom osam blaženstava”. Njegovo tijelo čuva se u katedrali u Torinu.

Piera Giorgia Frassatija možda najbolje opisuje njegova rečenica: „Živjeti bez vjere, bez baštine za obraniti, bez stalne borbe za Istinu, ne znači živjeti, nego životariti. Želim živjeti, ne životariti.” Na fotografiji nekog stepeništa koju je poslao svom prijatelju napisao je: “Prema gore”, aludirajući na kršćansko savršenstvo i na vječni život.

„U svijetu odlutalom od Boga, nema mira, ali također nedostaje i samilosti koja je prava i savršena ljubav. Ništa nije ljepše od ljubavi. Zaista vjera i nada će završiti kad umremo, dok će ljubav koja je velikodušnost trajati vječno, ako ništa bit će još življa u idućem životu”, poručuje nam također ovaj blaženik.

Ljubav prema Euharistiji

Euharistija je bila središte njegova duhovnog života. Od trenutka kada je shvatio što je sv. Misa, cijenio ju je i ljubio. „Puno sam puta – priča njegov učitelj Antonio Fossati – planinario s Pierom Frassatijem.

Sveta Pričest pomagala je Pieru radosno gledati u oči svakom novom danu, suprotstaviti se svakoj poteškoći. Molio je druge: „Hranite se ovim anđeoskim Kruhom i u njemu ćete naći snagu za nutarnje borbe, za borbu s požudama i različitim protivštinama, jer Isus je obećao onima koji se budu hranili Presvetim Tijelom vječni život i milost jednostavnog pristup k Njemu. A kada vas ovaj euharistijski plamen potpuno prožme, moći ćete čitavom sviješću zahvaliti Bogu koji vas je pozvao da mu služite i radovat ćete se miru kakav nikada nisu upoznali oni koji su sretni u očima svijeta, prenosi Božje milosrđe.net.

Čistoća

Luciana piše: „Možda se nije mogla primijetiti Pier Giorgiova ljubav prema bližnjemu, pobožnost i inteligencija, ali njegova čistoća je bila snažno vidljiva, pa i usputnom promatraču. Bila je to njegova najistaknutija krjepost, čitavo je njegovo biće bilo njime prožeto, nije ju zaklanjala čak ni skromnost; bila je to urođena krjepost, jača i bolja od obične stidljivosti.“

Pierova pisma prijateljima također svjedoče o čistoći kojom se odlikovao čitav njegov život. Između mišljenja njegovih ispovjednika vrijedi istaknuti riječi župnika iz Forte: „Neće biti odavanje tajne ako kažem da je u kolovozu 1924. godine Pier Giorgio bio nevin kao i u trenutku krštenja.“

Njegovi prijatelji ne pamte ni jedan razgovor u kojem bi iz Pierovih usta izišle bilo kakve nepristojne riječi. Nisu primijetili ni da bi koja od brojnih šala kojima se znao našaliti u bilo kojem trenutku bila protivna čistoći.

Pier je po prirodi bio izrazito vedre naravi. Gdje je bio on, ondje je bilo puno smijeha. Malo je tko znao da je imao više razloga za tugu negoli brojni drugi, ali je toliko ovladao njome da nikada nije dao naslutiti da nešto nije u redu. Stavio je sebi u zadatak vedrinom osvajati svoje prijatelje za Boga.

Pier Giorgio Frassati

Najljepši dan

Nakon smrti prijatelja koji je preminuo od tuberkuloze, Pier je napisao da je smrt je čudesno otajstvo koje ne bira. Doći će i k meni jednom, i u kratkom trenutku promijeniti mi tijelo u prah. No, osim tijela imamo i dušu i moramo usredotočiti sve svoje snage da bismo bez krivice stali pred Božji sud.

No, osim tijela imamo i dušu i moramo usredotočiti sve svoje snage da bismo bez krivice stali pred Božji sud.

O dubokoj duhovnoj zrelosti svjedoče i ove riječi: „Dan moje smrti bit će najljepši dan moga života.“ A ta smrt došla je jako brzo. U 24. godini života Pier Giorgio teško je obolio od tada neizlječive bolesti – dječje paralize kojom ga je zarazio jedan bolesni siromah. Umro je 4. srpnja 1925. godine. Od danas, svaki dan ću se pomalo pripremati za smrt, da ne bih bio nespreman za taj trenutak, da ne bih morao okajati lijepe godine svoje mladosti jer su bile protraćene za dušu.

Vijest o Pierovoj smrti brzo se proširila po Torinu. Mnoštvo ljudi došlo je na njegov pogreb i obilazilo oko njegovog lijesa u nepreglednoj koloni. Među njima je bilo puno siromaha o kojima se Pier brinuo. Od usta do usta se prenosilo: „Bio je svet.“ Na njegovu su grobu upisane riječi koje je izrekao anđeo nakon Kristova uskrsnuća: „Zašto tražite živoga među mrtvima?“

Zbog brojnih krjeposti koje su resile Piera, Sveti Otac potaknuo je mlade: „Budite kao Frassati!

Blaženi Pier Giorgio Frassati, preminuo je 4. srpnja 1925. od Poliomyelitisa, bolesti koja inače najčešće pogađa djecu mlađu od pet godina. Na njegovoj pogrebnoj povorci, koja je prolazila kroz središte grada, pojavilo se nekoliko tisuća ljudi kako bi mu iskazali svoje poštovanje. Nedugo nakon blaženikove smrti, siromasi grada Torina koji su dolazili u kontakt s Pier Giorgiom, potpisali su peticiju u kojoj traže od nadbiskupa Torina da započne proces kanonizacije. Proces je započeo 1932., a blaženim ga je 20. svibnja 1990. proglasio papa Ivan Pavao II.

Papa Franjo ovako je opisao njegov lik: „Pier Giorgio bio je mladić koji je shvaćao što znači imati milosrdno, osjetljivo srce za bližnjeg koji je u potrebi. Darovao im je puno više od materijalnih darova, davao je samoga sebe, posvećivao im je svoje vrijeme, riječi, sposobnost slušanja. Služio je siromašnima s velikom diskrecijom, nikada se ne hvaleći time. Uistinu je živio Evanđelje.“ Prema odluci pape Franje, relikvija bl. Piera Giorgia Frassatija bila je donesena u Krakov na Svjetski dan mladih 2016. godine.

Izvor: HKM

Srpanj – mjesec Predragocjene Krvi, 4. srpnja

Krv Kristova – prolivena u Getsemanskom vrtu

Razmatranje

Isus je po svom običaju krenuo u Getsemanski vrt pomoliti se. Želio je biti zajedno sa svojim nebeskim Ocem. Tražio je od njega snagu i utjehu. Večer prije svoje muke osjetio je na svojim leđima svu težinu grijeha i zla koje će se uskoro kao križ spustiti na njegova ramena. Isusa je tu dovela njegova ljubav. Ljubav prema nama tjera mu i krvavi znoj na čelo. Kolika je to ljubav! Tolika da od njega sve zahtijeva. Isus traži pomoć od Oca.

Čitanje (Lk 22,39-45)

Tada iziđe te se po običaju zaputi na Maslinsku goru. Za njim pođoše i njegovi učenici. Kada dođe onamo, reče im: “Molite da ne padnete u napast!” I otrgnu se od njih koliko bi se kamenom dobacilo, pade na koljena pa se molio: “Oče! Ako hoćeš, otkloni ovu čašu od mene. Ali ne moja volja, nego tvoja neka bude!”
A ukaza mu se anđeo s neba koji ga ohrabri. A kad je bio u smrtnoj muci, usrdnije se molio. I bijaše znoj njegov kao kaplje krvi koje su padale na zemlju. Usta od molitve, dođe učenicima i nađe ih snene od žalosti.

I moji osobni grijesi natjerali su Isusu krvavi znoj na čelo. Koji mu je moj osobni grijeh bio i jest najteži? Kad se Isus našao u smrtnoj tjeskobi, kaže Sveto pismo: “…još je jače molio.” Kad mije teško komu se najprije obraćam: Bogu ili utjehu i pomoć tražim kod drugih? Jesam li zaista našao utjehu i pomoć izvan Boga?
Kratka šutnja…

Molitva: Drugo otajstvo Krunice Predragocjene Krvi

MISNA ČITANJA – 4. SRPNJA 2023.

Ustade, zaprijeti vjetrovima i moru te nasta velika utiha.

XIII. tjedan kroz godinu

Utorak, 4. 07. 2023.

ili: Sv. Elizabeta Portugalska

Svagdan

ČITANJA:
Post 19,15-29; Ps 26,2-3.9-12; Mt 8,23-27

BOJA LITURGIJSKOG RUHA:
zelena

IMENDANI:
Elizabeta, Elza, Laura, Berta

Prvo čitanje:

Post 19, 15-29

Gospodin zapljušti s neba na Sodomu i Gomoru sumporom i ognjem.

Čitanje Knjige Postanka

U one dane: Anđeli navale na Lota govoreći: »Na noge! Uzmi svoju ženu i svoje dvije kćeri koje su ovdje, da ne budeš zatrt kaznom Sodome!« Ali on oklijevaše. Zato ga oni zgrabiše za ruku, a tako i njegovu ženu i njegove dvije kćeri, i — po smilovanju Gospodnjem nad njim — izvedoše ih i ostaviše izvan grada. Kad ih izvedoše u polje, jedan progovori: »Bježi, da život spasiš! Ne obaziri se niti se igdje u ravnici zaustavljaj! Bježi u brdo, da ne budeš zatrt!« Ali mu Lot odvrati: »Nemoj, Gospodine! Tvoj je sluga našao milost u tvojim očima, i toliko milosrđe već si mi iskazao spasivši mi život, no ja ne mogu pobjeći u brdo a da me nesreća ne snađe i ne poginem. Eno onamo grada; dosta je blizu da u nj pobjegnem, a mjesto je tako malo. Daj da onamo bježim — mjesto je zbilja maleno — daj da život spasim!« Odgovori mu: »Uslišat ću ti i tu molbu, i neću zatrti grada o kojemu govoriš. Brzo! Bježi onamo, jer ne mogu ništa činiti dok ti onamo

ne stigneš.« Zato se onaj grad zove Soar.

Dok je sunce na zemlju izlazilo i Lot ulazio u Soar, Gospodin zapljušti s neba na Sodomu i Gomoru sumporom i ognjem, i uništi one gradove, i svu onu ravnicu, sve žitelje gradske i sve raslinstvo na zemlji. A Lotova se žena obazre, i pretvori se u stup soli.

Sutradan u rano jutro Abraham se požuri na mjesto gdje je stajao pred Gospodinom, upravi pogled prema Sodomi i Gomori i svoj ravnici u daljini: i vidje kako se diže dim nad zemljom kao dim kakve klačine.

Tako se Bog, dok je zatirao gradove u ravnici u kojima je Lot boravio, sjetio Abrahama i uklonio Lota ispred propasti.

Riječ Gospodnja.

Otpjevni psalam:

26, 2-3.9-12

Pripjev:

Tvoja je dobrota, Gospodine, pred očima mojim.

Ispitaj me, Gospodine, iskušaj me,
istraži mi bubrege i srce.
Jer tvoja je dobrota pred očima mojim,
u istini tvojoj ja hodim.

Ne pogubi mi dušu s grešnicima
ni život moj s krvolocima;
na rukama je njihovim zločin,
a desnica im puna mita.

A ja u nedužnosti svojoj hodim:
izbavi me, milostiv mi budi.
Noga mi stoji na pravu putu:
u zborovima blagoslivlja! ću Gospodina.

Evanđelje:

Mt 8, 23-27

Ustade, zaprijeti vjetrovima i moru te nasta velika utiha.

Čitanje svetog Evanđelja po Mateju

U ono vrijeme: Kad Isus uđe u lađu, pođoše za njim njegovi učenici. I gle, žestok vihor nasta na moru tako da lađu prekrivahu valovi. A on je spavao. Oni pristupiše i probudiše ga govoreći: »Gospodine, spasi, pogibosmo!« Kaže im: »Što ste plašljivi, malovjerni?« Tada ustade i zaprijeti vjetrovima i moru te nasta velika utiha. A ljudi se u čudu pitali: »Tko je taj da mu se i vjetrovi i more pokoravaju?«

Riječ Gospodnja.

Preuzeto s Hrvatski institut za liturgijski pastoral

Četiri načina kako se možemo okupati u Krvi Kristovoj

„Utopite se u Krvi Krista Raspetoga, okupajte se u Njegovoj Krvi, napojite se Njegovom Krvlju, nasitite se Njegovom Krvlju, obucite se u Njegovu Krv.“


Govoreći o temi: Krv Kristova – znak Božje ljubavi, Stjepan Arnuš, voditelj Duhovnog kutka, na duhovnoj obnovi u u župi Presvetog Trojstva, u Ludbregu, je istaknuo kako ono što će podijeliti s ljudima nije ništa što već nisu negdje čuli, ali da je ljepota nagovora upravo u otkrivanju nečeg novog ili kad nešto poznato doživimo na drugačiji način. „Ljubav ima jedno svojstvo – ljubav nam daje uputu. Ljubav je Bog, nije neka sila ili emocija. Bog daje uputu roditeljima, profesorima, bakama, djedovima“, rekao je Arnuš spominjući se misli sv. Ivana Pavla II.: „Ljubav mi je sve objasnila i ljubav je sve riješila.“

Kaže kako se upravo u toj misli vidi da se ne radi o teoriji, nego o djelovanju jer kad ti netko da uputu, to je zato da bi djelovao, a Papa je zapravo rekao da Bog djeluje. Citirajući Sveto pismo: „Bog je tako ljubio svijet da je dao svoga Sina Jedinorođenca, da svaki koji vjeruje u Njega ne propadne nego da ima život vječni“, Arnuš je naglasio: „Naša uputa je: Vjeruj i imat ćeš život vječni!“, prenosi HKM. „Što je ljubav? Ljubav je djelovanje! Ljubav je Božje djelovanje prema nama i naše prema Bogu. Bog nas voli tako da je dao svog sina Isusa Krista koji je za nas umro. Kako mi njega volimo? Tako što na određeni način djelujemo. Ljubav postaje prisutna u našem životu po djelovanju“, istaknuo je Arnuš. Na koji način je Krv Kristova dostupna u našem životu? – Preko prolijevanja! „Krist je morao proliti svoju krv, dati da mu se otvore rane na tijelu i da iz njih curi krv. Krist je trpio, jednostavnije rečeno. To je djelovanje – Bog djeluje tako što se Njegovu Sinu otvaraju rane i krv teče. Mi djelujemo tako da uranjamo sebe, svoj život u presvetu Krv Kristovu – tako da je pijemo i blagujemo. To činimo svaki put kad dođemo na misu“, pojasnio je Arnuš navodeći misao sv. Katarine Sijenske: „Utopite se u Krvi Krista Raspetoga, okupajte se u Njegovoj Krvi, napojite se Njegovom Krvlju, nasitite se Njegovom Krvlju, obucite se u Njegovu Krv.“ „Ako ljubimo Boga i ako želimo Njegovu ljubav to činimo kupajući se, siteći se Njegovom Krvlju. Nije dovoljno misliti da Bog nas voli. Nećemo se tako spasiti. On nas voli i mi volimo Njega. Imali smo kroz povijest mnoge ljude koje je Bog volio, ali oni Njega nisu. Dakle, potrebno je odgovoriti na Božju ljubav“, istaknuo je.

GDJE SE MI KUPAMO I URANJAMO?

Arnuš kaže da to možemo činiti na četiri načina, svima svakodnevno dostupna i vrlo jednostavna.

1. „Gdje se možemo okupati u Krvi Kristovoj? Tamo gdje je potekla – na izvoru, na križu u muci Isusovoj. Kako ćemo to učiniti? Kontemplacijom – promatranjem!

Dođeš pred relikviju i promatraš kako se Krv Kristova prelijeva na tebe, tvoje bolesno tijelo, tvoju obitelj… To možemo činiti i pred raspelom. A relikvija Krvi Kristove koja se nalazi u Ludbregu je nešto posebno i sveto, rijetkost u svijetu. Dođeš pred relikviju i kažeš: Donosio sam Ti svoju bolest, svoje grijehe…“, pojasnio je.

2. Krv Kristovu možemo piti u svim sakramentima. „Sakramenti su nešto najljepše u Katoličkoj Crkvi – posebno euharistija. Svaki put kad dođete na euharistiju, iako se ne pričešćujete pod obje prilike – vi blagujete Krv Kristovu. Jer, kako kaže sv. Toma Akvinski, primanjem Tijela, primamo i Krv Kristovu. Ispovijed je kupanje u Krvi Kristovoj. Ispovjedaonica je uvijek dostupna da se u njoj okupaš Krvlju Kristovom i tako primiš oproštenje, novi život. Ako ste u braku, Crkva uči da je svaki sakrament sazdan u Krvi Kristovoj. Muž i žena su neprestano na izvoru krvi. Isus je dan-noć s njima. Ta krv neprestano natapa njihovu ljubav. Ali, muž i žena trebaju zajedno moliti. Svaki sakrament je pun očišćenja i pun ozdravljenja. Treba ga znati primati. Treba se nadati i vjerovati da će Bog to napraviti uvijek“, istaknuo je.

3. Krv Kristova pije se u molitvi Arnuš je naveo kako svaki dan možemo moliti: – Predragocjena Krvi Kristova, oslobodi me. – Predragocjena Krvi Kristova, zaštiti me. – Krvi Kristova, izliječi moje bolesti. – Krvi Kristova, čuvaj moju djecu. – Krvi Kristova, blagoslovi moj posao… „Molitve mogu biti dugačke, ali i svakih pet minuta možete reći: Krvi Kristova, posveti me. To su strelovite molitve“, kaže. „Isus je svoj dio napravio – dao je svoje tijelo, krv je potekla. On djeluje tako da trpi. A mi? Uranjamo i pijemo tu krv: kontemplacijom, sakramentalnim životom, molitvom i razmatranjem Božje riječi“, naglasio je.

4. Riječ Božja nas kupa! „Po Božjoj riječi u nas ulazi njegova krv (Origen). Kad god otvoriš Sveto pismo i razmatraš, u tebe ulazi krv. To su toliko jednostavne stvari, svima dostupne. Kad ih budemo primjenjivali, dogodit će se čišćenje i pomast. Krv će nam donijeti zdravlje“, ističe.

KAKO FUNKCIONIRA UPUTA – DJELOVANJE?

„Sjetimo se Starog Zavjeta kad anđeo prolazi nad krvlju označenim dovratnicima. Što označavaju vrata, dovratnici?

Vrata su prostor kroz koji ti možeš ući u kuću. Ako ostaviš vrata širom otvorena, svašta može ući u tu kuću. Vi navečer zaključavate vrata da ne dođe lopov. Ta kuća koju smo pozvani krvlju označiti (vrata i dovratnike) je vaš život: duh, duša i tijelo. Ako ne označiš Krvlju Kristovom svoje dovratnike, to je kao da pustiš lopova u kuću. Tako kad svoj život ne označiš Krvlju Kristovom, neprijatelj će ući u tvoj život i pokrast će ti milosti – sve će ti pokrasti. Možda će te i ubiti, duhovno. Uputa nam je tu – označi vrata i dovratnike. To znači reći NE grijehu i živjeti kreposnim, milosnim životom“, pojašnjava Arnuš. Ističe da nas Krv Kristova čisti od svakoga grijeha kad hodamo u svjetlosti, a to znači truditi se svakodnevno biti u Božjoj prisutnosti.

„Koliko ste danas bili u Božjoj prisutnosti? Ako niste bili, niste hodali u svjetlosti, činili ste grijeh. Što je grijeh?

To je nešto što nas uvijek udaljava od Boga. To je trozubac koji probada tijelo, dušu i duh. Donosi smrt i bolest. Ako taj trozubac ne iščupaš kroz ispovijed i kajanje, neće ti baš biti najbolje. Grijeh je ambalaža izvana jako lijepa, a iznutra ništavilo, razočarenje. Grijeh je povez na našim očima koji nam zapravo skreće pažnju s pravog puta i mi promašujemo ono za što smo stvoreni“, navodi.

KAKVE SVE TO VEZE IMA S KRVLJU KRISTOVOM?

„Kad upadnete u grijeh i otiđete daleko od Boga, onda vam đavao pokazuje Boga kao nekoga tko će vas istući, kazniti. Ljudi se jako teško vrate Bogu jer ih je strah što će se dogoditi, kako će svećenik reagirati na ispovijedi“, kaže.

„Krv Kristova je kao trublja koja nas zove (sv. Benedikt). Truba je glasan instrument. Oni koji su daleko od Boga, mogu čuti zov Njegove Krvi (trublje).

Nama koji smo u grijehu, Krv Kristova kaže: Dođite svi koji ste se ukaljali, koji ste gurnuli ruku u zdjelu grijeha i jeli hranu koja ne siti, svi vi koji ste prezreli Boga i uzljubili grijeh koji vam je sve oteo.

Krv Kristova kaže: Dođite i ne bojte se kazne! Kako ću vas kazniti kad moja Krv za vas kao bujica šušti, kao truba najavljuje dolazak mog kraljevstva. Moj Krv vas čisti, izmiruje vas s Ocem, sa mnom i s ljudima.

Krv Kristova nas zove da se ne bojimo: Ti koji su grozan, ja te volim, za tebe prolijevam svoju krv, dođi.

Zato je Krv Kristova znak Božje ljubavi. Bog najviše voli grešnike. I nigdje se ljubav toliko ne vidi kao u prolijevanju krvi za grešnike. Zato nam je dano da promatramo tu krv i ona nam je dana da se ne bojimo.

Isus kaže: Ja sam za vas prolio svoju Krv – a vi dođite, uronite u nju, okupajte se u njoj, opijete se njome, obucite se njome“, pojasnio je Arnuš.

KAKO ĆEMO TO ČINITI?

Ponovio je četiri načina: promatranjem – kontemplacijom, sakramentima, molitvom, razmatranjem Božje riječi.

Označujte svoje živote Krvlju Kristovom – živite kreposno. Ako ste u grijehu, vratite se Bogu jer vas voli“, naglasio je.

Na kraju je s okupljenim vjernicima podijelio misli sv. Gašpara del Bufala, duhovnog oca i utemeljitelja Misionara Krvi Kristove:

„Isus nas zagovora s onoliko usana koliko ima rana na njegovu tijelu iz kojih teče njegova Krv. Koliko ima tih rana? Rane od bičevanja, trnove krune, udaraca trstikom, vezanja užetom, udaraca, pljuvanja, padova na križnom putu… Slikovito – ima milijarde rana. Svaka ta rana ima usta koja viču Bogu Ocu: Ja ga Oče volim, ja sam ga otkupio, dao sam Krv za njega. Zato je krv Kristova znak Božje ljubavi za nas“, zaključio je svoj nagovor Stjepan Arnuš.

Podsjetimo, svake prve nedjelje u mjesecu održava se duhovna obnova u Župi Presvetoga Trojstva u Ludbregu sve do slavlja Svete nedjelje.

Izvor: HKM; Book.hr

U Međugorju počela 26. Međunarodna duhovna obnova za svećenike

Večernjom svetom misom na vanjskom oltaru crkve sv. Jakova večeras je u Međugorju počela 26. Međunarodna duhovna obnova za svećenike.

Predavač na ovoj duhovnoj obnovi je fra Miljenko Šteko, član Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja Blažene Djevice Marije, koji je ranije vršio i službu provincijala te predsjednika Unije Manje braće Europe, a pastoralno je djelovao i u Međugorju… Danas je gvardijan Međunarodnog zavoda Antonianum u Rimu.

On je predslavio svetu misu, a na početku svoje homilije osvrnuo se na temu svih ovogodišnjih duhovnih obnova u Međugorju „Evo majke moje i braće moje!” (Mt 12, 49)

”Čitamo u Matejevom evanđelju da je naš Gospodin Isus, dok je u jednoj kući propovijedao Evanđelje, dobio od nekoga vijest da ga vani čekaju njegova majka i njegova braća i da ga žele odvesti kući. Isus se nije osvrtao na tu poruku, nije ništa odgovorio, nego je taj događaj iskoristio kao priliku da pouči nazočno mnoštvo ljudi o nečemu vrlo važnome.  Postavio je pitanje „Tko je moja majka i tko su moja braća?“, a onda je sâm na njega odgovorio rekavši: „Tko god vrši volju moga nebeskoga Oca, on je moj brat, moja sestra i majka.“ (Mt 12, 48-50) Ove evanđeoske riječi u ovoj godini obilježavaju sve duhovne obnove, susrete, seminare u Međugorju”, kazao je fra Miljenko, koji je osvrćući se na misna čitanja govorio o otkupljenju i spasenju, izrazima koje često koristimo kao istoznačnice, a onda je objasnio i kako su to dva vrlo različita pojma.

BOG NAS JE STVORIO BEZ NAS, JER NISMO MOGLI SUDJELOVATI U SVOME STVARANJU. I OTKUPIO NAS JE BEZ NAS, JER NI U TOME NISMO MOGLI SUDJELOVATI, ALI NAS NEĆE SPASITI BEZ NAS, JER U TOME MOŽEMO SUDJELOVATI.

”Otkupljenje je djelo koje je Isus učinio za nas bez ikakvog našeg sudjelovanja u tome. Prije Isusovog dolaska na zemlju ljudi su bili zatočeni kao robovi grijeha. Nisu mogli učiniti ništa za svoje izbavljenje iz tog zatvora. Da bi izašli odatle, morali su platiti visoku cijenu, morali bi dati zadovoljštinu Božjoj pravednosti za nebrojene grijehe. A čime će dati zadovoljštinu, kad su prljavi od glave do pete, grešni? To je mogao učiniti samo netko tko je s jedne strane čovjek, dakle predstavnik tih ljudi, i to savršeno svet čovjek, a s druge strane Bog, koji kao svemogući može činiti neizmjerno velika djela i dati dostojnu zadovoljštinu. Takav je samo jedan: Bogočovjek Isus iz Nazareta. Isus je uzeo na sebe grijehe ljudi svih vremena, neizmjernom cijenom svoje muke i smrti platio otkupninu za njih i izbavio ih iz toga zatvora. Od tog časa ljudi su postali njegovo vlasništvo. Postali su otkupljeni, ali ne i spašeni. Svi su ljudi otkupljeni, ali, na žalost, ne spašavaju se svi. Zašto?

Otkupljenje je samo Božje djelo, bez čovjekovog sudjelovanja, a spasenje se događa suradnjom Boga i čovjeka. Tako je Bog odredio. Bog nas je stvorio bez nas, jer nismo mogli sudjelovati u svome stvaranju. I otkupio nas je bez nas, jer ni u tome nismo mogli sudjelovati, ali nas neće spasiti bez nas, jer u tome možemo sudjelovati. I ako se pitamo u čemu je bit međugorske poruke u ova četiri desetljeća jest upravo ovo:  Gospa nam četiri desetljeća ovdje ponavlja kako se spasiti, kako sudjelovati postom, molitvom, pokorom, posvemašnjom ljubavlju, bezuvjetnim praštanjem i dobrovoljnom patnjom, ako treba i do mučeništva”, kazao je fra Miljenko Šteko.

DOŠLI SMO NA DUHOVNU OBNOVU. PROVEST ĆEMO NEKOLIKO DANA OVDJE U MEĐUGORJU, U GOSPINOJ ŠKOLI. ŽELIMO, UZ GOSPIN ZAGOVOR, I MI SAMI DUBLJE PRODRIJETI U TAJNU SVOGA SVEĆENIŠTVA. ŽELIMO SVOJE SVEĆENIŠTVO IZMJERITI NA VAGI GOSPODINOVIH RIJEČI.

Na ovoj duhovnoj obnovi za svećenike koja će trajati do subote, sudjeluje oko 260 svećenika iz: Litve, Moldavije, Latvije, Ukrajine, Obale Bjelokosti, Francuske, Senegala, Konga, Sejšela, Gabona, Belgije, Toga, Njemačke, Austrije, Slovačke, Švicarske, Italije, Rumunjske, Indije, SAD-a, Malawija, Danske, Portorika, Perua, Kolumbije, Španjolske, Meksika, BiH, Hrvatske, Slovenije, Srbije, Poljske, Rusije i Mađarske.

”Ovdje večeras vidite svećenike okupljene s raznih strana svijeta u malo većem broju. Došli smo na duhovnu obnovu. Provest ćemo nekoliko dana ovdje u Međugorju, u Gospinoj školi. Želimo, uz Gospin zagovor, i mi sami dublje prodrijeti u tajnu svoga svećeništva. Želimo svoje svećeništvo izmjeriti na vagi Gospodinovih riječi. Želimo se ispitati jesmo li u punoj mjeri Isusova braća, što nam to nedostaje, što nas ometa da budemo potpuno Njegovi? Za propuste se želimo kajati, a sve ono što smo započeli dobro graditi na čvrstim temeljima Evanđelja želimo nastaviti graditi i dovršiti u pravo vrijeme. Nastojat ćemo ovih dana snažnije i bogatije hraniti se Isusovim riječima nego tjelesnom hranom. Ovi nam dani trebaju donijeti duhovno osvježenje.

Zahvaljujem svim župljanima koji su primili svećenike u svoje domove, a molim cijelu okupljenu zajednicu ovdje u Međugorju i one koji nas budu slušali i gledali u daljini da mole za duhovna zvanja, da mole za svećenike i redovnike i druge Bogu posvećene osobe. Ovaj svijet je toliko ranjen da trebamo duhovne osobe, no bez usrdne molitve cijele Crkve nećemo imati dovoljno duhovnih zvanja, ali ne samo duhovnih zvanja, jer to nije dostatno. Treba imati dovoljno svetih, svetih i požrtvovnih duhovnih zvanja, svećenika, redovnika i redovnica”, kazao je fra Miljenko naglašavajući kako je ”Bog Gospodar svega pa i duhovnih zvanja, ali nije htio da brojnost i kvaliteta duhovnih zvanja ovise samo o njegovoj dobroti i darežljivosti nego i o našoj molitvi”.

Na kraju svoje homilije, koju možete poslušati u audiozapisu, istaknuo je Međugorje kao jednu oazu za koju samo Bog dragi zna koliko se zvanja u njoj rodilo i koliki su ovdje u svom srcu osjetili poziv.

Preuzeto s Radiopostaja Mir Međugorje

Molitva i litanije svetom Tomi Apostol

Molitva svetom Tomi Apostolu

Sveti Toma Apostole. Ti si riječju, životom i mučeničkom smrću dao svjedočanstvo za Gospodina našega Isusa Krista.

Pomozi nam svojim zagovorom da ga s tobom zajedno uvijek priznajemo Bogom i Gospodinom, da svoju vjeru djelima i životom svjedočimo te tako dademo svoj doprinos u širenju Kristova Kraljevstva po kojemu nas on vodi pravoj punini života i potpunoj radosti koja je u nama zalog vječnoga života. Amen.

Litanije sv. Tomi apostolu

Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!

Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!

Oče nebeski, Bože, smiluj nam se!
Sine, Otkupitelju svijeta, Bože, smiluj nam se!
Duše Sveti, Bože, smiluj nam se!
Sveto Trojstvo, jedan Bože, smiluj nam se!

Sveta Marijo, moli za nas!

Sveti Toma,  moli za nas!
Apostole Indijaca,  moli za nas!
Svjetlo slijepih,  moli za nas!
Vodiču neukih, moli za nas!
Razoritelju poganstva, moli za nas!
Pronositelju evanđelja, moli za nas!
Vjerni učeniče Gospodinov, moli za nas!
Štite nesretnih, moli za nas!
Pomoći žalosnih, moli za nas!
Oče siromašnih, moli za nas!
Pomoćniče nevoljnih, moli za nas!
Odabrani svjedoče uskrsnuća Isusova, moli za nas!
Koji si bio dostojan rane Otkupiteljeve dodirnuti, moli za nas!
Koji si pao pred Njega i ispovjedio Njegovo božanstvo, moli za nas!
Koji si otišao poganima donijeti vjeru u Krista, moli za nas!
Kojega su iz mržnje sve do smrti tražili poganski svećenici, moli za nas!
Kojega su isti za vrijeme molitve pod križem kopljem proboli, moli za nas!

Mi, siromašni grješnici, molimo te, zagovaraj nas!
Da nam izmoliš milost da ostanemo vjerni Bogu, molimo te, zagovaraj nas!
Da se po tvom zagovoru nikada ne pokolebamo u vjeri u Isusa Krista, molimo te, zagovaraj nas!
Da poput tebe Isusa Krista priznajemo pravim Bogom i čovjekom, molimo te, zagovaraj nas!
Da s tobom čvrsto vjerujemo u Njega kao u svoga Otkupitelja, molimo te, zagovaraj nas!
Da nas krijepi tvoj zagovor u vjeri u Njegovo uskrsnuće, molimo te, zagovaraj nas!
Da nas po tvom zagovoru Njegovo uzašašće u ovom životu tješi, molimo te, zagovaraj nas!
Da nam zadobiješ milost da se pripravimo na Njegov dolazak kao Suca, molimo te, zagovaraj nas!
Da nam izmoliš darove Duha Svetoga, molimo te, zagovaraj nas!
Da nam isprosiš milost da se čvrsto i nepokolebljivo držimo naše Crkve, molimo te, zagovaraj nas!
Da poput tebe pred Bogom hodimo čisti i sveti, molimo te, zagovaraj nas!
Da nam isprosiš oproštenje naših grijeha, molimo te, zagovaraj nas!
Da nas pred sudom svojim zagovorom zaštitiš, molimo te, zagovaraj nas!
Da nam svojim zagovorom pomogneš da dospijemo do vječnoga života, molimo te, zagovaraj nas!

Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, oprosti nam, Gospodine.
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, usliši nas, Gospodine.
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, smiluj nam se, Gospodine.

Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!

Oče naš…

℣. Moli za nas sv. Toma.
℞. Da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Pomolimo se: Dobrostivi Gospodine Isuse Kriste koji si svoga apostola Tomu ojačao u vjeri po dodirivanju Tvojih svetih rana i proslavio ga mučeničkom smrću, molimo Te po njegovim zaslugama: uzdrži nas u pravoj katoličkoj vjeri, očuvaj nas od odvajanja i zablude i daj da živimo po vjeri kako bismo jednom postigli Tvoja obećanja. Koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova. Amen.

Pin It