Author

FMteam

Browsing

Humac: Dvanaestorica novaka iz tri provincije položila svoje prve privremene zavjete

U nedjelju, 2. srpnja 2023., u crkvi sv. Ante Padovanskoga na Humcu, pod večernjom svetom misom u 19 sati, dvanaestorica novaka iz tri provincije položila su svoje prve privremene zavjete, izvijestila je mrežna stranica Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja BDM.

Za Franjevačku provinciju Bosne Srebrene: fra Ivan Pilić (Župa sv. Male Terezije – Bistrica kod Uskoplja) i fra Noa Strinić (Župa sv. Juraja – Vitez)

Za Franjevačku provinciju Presvetog Otkupitelja – Split: fra Mario Pavić (HKM Mainz)

Za Hercegovačku franjevačku provinciju: fra Petar Bunoza (Župa sv. Ante Padovanskoga – Humac), fra Bože Dodig (Župa Uznesenja BDM – Seonica), fra Stipe Iličić (Župa sv. Ivana Krstitelja – Ružići), fra Josip Pavlović (Župa sv. Jakova ap. – Međugorje), fra Robert Radić (Župa sv. Mihovila – Drinovci), fra Karlo Šakota (Župa Krista Kralja – Čitluk), fra Frano Šego (Župa Bezgrešnog začeća BDM – Posušje), fra Andrija-Ante Vasilj (Župa sv. Jakova ap. – Međugorje) i fra Franjo Vasilj (Župa sv. Jakova ap. – Međugorje).

Misno slavlje predvodio je provincijal fra Jozo Grbeš, u koncelebraciji s magistrom novaka fra Ivanom Landekom, gvardijanom fra Darijem Dodigom i još pedesetak svećenika. Na misnom slavlju sudjelovali su provincijali fra Zdravko Dadić (Bosna Srebrena) i fra Marko Mrše (Split). Uz prisutnost drugih svećenika njihovih provincija oni su primili zavjete kandidata iz njihove Zajednice.

Fra Jozo se obratio prigodnim riječima zavjetovanicima. Nakon propovijedi uslijedio je obred zavjetovanja.

Misno slavlje uzveličao je humački zbor. U asistenciji su bili postulanti pod vodstvom fra Andrije Majića. Na kraju je gvardijan čestitao zavjetovanicima i pozvao fratre, obitelji zavjetovanika te sve nazočne u samostanski klaustar na druženje i okrjepu. (Franjevci.info)

Završen peti Mladifest Hrvatska

U organizaciji Marijine legije, a uz potporu Sisačke biskupije, od 30. lipnja do 2. srpnja održan je u župi Sv. Kvirina u Sisku 5. mladifest Hrvatska pod geslom „A s njome su nam došla sva dobra i od ruku njezinih blago nebrojeno“ Mudr 7,11.

Još jedan uspješan Mladifest, organiziran po uzoru na onaj u Međugorju, tijekom tri dana donio je iznimno zanimljiv i sadržajan duhovni program s brojnim gostima.

Svjedočenje izbornika hrvatske nogometne reprezentacije Zlatka Dalića plijenilo je najviše medijske i pozornosti javnosti na 5.Mladifestu Hrvatska. Dalić je svjedočio prvi dan, a izbornika su došla slušati, uz nadu za susret i autogram, i brojna djeca i mladi.

U svom je svjedočanstvu izbornik je govorio o odrastanju u vjeri, odnosu prema roditeljima, nogometnoj karijeri. Podijelio je s okupljenima kako je bilo postati izbornik hrvatske nogometne reprezentacije. Izbornika Dalića se može vidjeti s krunicom u ruci pa je s nazočnima podijelio i svoj odnos prema toj pobožnosti. Govorio je i Međugorju te dao poruku svim mladima.

Prvi dan Mladifesta je počeo uvodnim pozdravima kada se u ime Marijine legije obratio Vlado Sučec, predsjednik Marijine legije za Sisačku biskupiju, vlč. Marijan Štingl povjerenik za mlade sisačke biskupije te  vlč. Robert Jakica upravitelj Župe sv. Kvirina gdje se održava Mladifest.

Uslijedio je koncert. Nastupio je dječji zbor Nazaretske skupine Marijine legije.

O pobožnosti klanjanja govorila je potom Nada Burum Nacionalna promotorica Trajnog euharistijskog klanjanja u Hrvatskoj. Progovorila je o tome kako se dogodilo da je postala osoba koja promovira pobožnost trajnog klanjanja u Hrvatskoj.

Uslijedila su potom tri nogometna svjedočanstva o KMNL-u fra “Bonifacije Pavletić” Sisčke biskupije. Govorio je vlč. Ivan Grbešić, zatim tajnica Odbora za mlade HBK Iva Vrabec te igrač i član KMNL-a Matej Križanić.

Katehezu je potom držao međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić. Misno slavlje predvodio je biskup sisački Vlado Košić.

Prvi dan 5.Mladifesta završio je s pobožnošću Križnog puta kojeg je predvodio vlč. Marijan Štingl, a sudjelovali su i hrvatski branitelji, stradalnici Domovinskog rata, svjedočio je i vlč. Ivan Grbešić. Bilo je to na način da je na svakoj postaji pročitano kratko osobno svjedočanstvo i sjećanje na ratna zbivanja i stradanja.

Drugi dan 5.Mladifesta započeo je predstavljanjem molitvene zajednice “Vjera i svjetlo” o kojoj je govorila Tihana Čulinović. To je međunarodni pokret nastao iz želje da pomogne osobama s mentalnim hendikepom kako bi one i njihove obitelji našle svoje mjesto u Crkvi i društvu.

Molitveni pokret “40 dana za život” predstavila je Dijana Brozović. Međunarodna je to pro-life molitveno-edukativna inicijativa za život majki i djece.

Svjedočio je potom bivši hrvatski vaterpolski reprezentativac Vedran Jerković koji je s reprezentacijom osvojio srebrnu medalju na Europskom prvenstvu u Firenci 1999. godine. Govorio je okupljenima kako su mu teške situacije u životu pomogle u rastu u vjeri. Na kraju je progovorio o odnosu prema roditeljima.

Svjedočanstvo je potom imao dugogodišnji voditelj Mladifesta u Međugorju i prijašnji župnik fra Marinko Šakota. On je približio Mladifest kroz svoje poznavanje fra Slavka Barbarića koji je pokrenuo Mladifest u Međugorju.

Misno slavlje predvodio je fra Marinko Šakota. Drugi dan 5.Mladifesta nije pokvarila ni kiša koja je u jednom trenu pala zbog čega se program na neko vrijeme preselio u baziliku sv. Kvirina.

Zadnji dan je započeo razmatranjem kancelara Sisačke biskupije mr. Janka Lulića na temu gesla, a Zajednicu Srce Isusovo koja djeluje u katedralnoj župi u Sisku predstavili su njezini članovi Lucija Volgemuth i Antonio Tompić. Slijedilo je svjedočenje poduzetnice Jane Radeljak, a zatim i bračnog para Pere i Katarine Eranović. Katehezu zadnjeg dana održao je fr. Luka Madunić, a krunicu prije mise predvodile su sestre iz sisačke zajednice Družbe Milosrdnog Isusa.

Misno slavlje predvodio je šibenski biskup mons. Tomislav Rogić u zajedništvu s povjerenikom za pastoral mladih sisačke biskupije vlč. Marianom Štinglom i rektorom bazilike vlč. Robertom Jakicom, izvijestili su iz Sisačke biskupije.

U homiliji, biskup Rogić je istaknuo kako se mudrost život nalazi u Kristu. „On je utjelovljena mudrost Božja, ona je živa Riječ po kojoj je sve stvoreno, svaki od nas. Svakome od nas je darovan život jer nas je Bog htio, jer nas je volio, jer nas je u svom Sinu, svojom dječicom učinio. Pozvao nas je na obilje izobilja života, mudro birajući što me vodi k Bogu, a što udaljava“, rekao je biskup upozorivši na toliku „ponudu“ koja upravo udaljava od Boga.

Biskup je ustvrdio i kako nam je potrebna ekologija duha, poruka koje ulaze u nas. „Mi ne možemo zabraniti da nam bilo koja ptica proleti iznad glave, da dođe do nas neka misao, želja, ponuda ili reklama, ali mi biramo kome ćemo dopustiti da uđe u naše srcu, našu dušu, u naš um i volju“.

Na kraju, govoreći o pročitanom evanđelju u kojem Isus govori o tome tko ga je dostojan, odnosno tko ga nije dostojan, biskup Rogić je rekao kako ako ljubimo nekoga ili nešto više na ovom svijetu od Boga u pitanje dolazi naše božansko posinjenje. „I ona ključna Isusova Riječ: Tko ne nosi svoga križa, također nije Krista dostojan. Ne može se slijediti Krista bez križa. Lažna su obećanja životnih putova bez napora, bez muke, bez ustrajanja u dobru i požrtvovnosti bez velikodušnosti i odricanja. Nekoga istinski volim onoliko koliko sam se za njega spreman žrtvovati. Što znači nositi svoj križ? Nositi svoj križ zapravo znači prihvatiti život sa svime što on nosi. I kad nam je lijepo, kad smo sretni i kad nas sustignu nevolje i životni jadi. Uvijek smo jednako pozvani voljeti život i prihvaćati ga kao najdragocjeniji dar od Boga“, zaključio je biskup Rogić.   

Nakon sv. mise održano je klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom koje je predvodio vlč. Štingl, a ovogodišnji Mladifest zaključen polusatnom glazbeno-plesnom animacijom zbora Marijine legije i benda Kraljica od Sabe.

Na kraju je predsjednik Komicija Gospa Snježna Petrinja Vlado Sučec zahvalio svima na sudjelovanju i pozvao sljedeće godine na šesti Mladifest Hrvatska.

Srpanj – mjesec Predragocjene Krvi, 3. srpnja

Krv Kristova – prolivena kod obrezanja

Razmatranje

Obred obrezanja podsjećao je na savez koji je Bog sklopio s Abrahamom. Tako je posvećen izvor samoga života, a time i cijela obitelj. I Isus je obavio taj obred jer je htio u svemu biti sličan nama, osim u grijehu. On ovim prvim prolijevanjem svoje Krvi ispunja Stari savez i time postaje začetnikom Novog saveza.

Čitanje (Lk 2,21-23)
Kad se navršilo osam dana da bude obrezan, nadjenuše mu ime Isus, kako ga je bio prozvao anđeo prije njegova začeća. Kad se zatim po Mojsijevu Zakonu navršiše dani njihova čišćenja, poniješe ga u Jeruzalem da ga prikažu Gospodinu – kao što piše u Zakonu Gospodnjem: Svako muško prvorođenče neka se posveti Gospodinu!

Bog je u sakramentu krštenja sklopio Savez sa mnom osobno! Jesam li svjesno prihvatio obveze toga Saveza ili mi je to samo puka tradicija? U tom sakramentu odrekao sam se sotone i njegovih djela i obvezao slijediti Krista i Njegov zakon ljubavi. Je li to za mene stvarnost?

Kratka šutnja….

Molitva: Prvo otajstvo Krunice Predragocjene Krvi

MISNA ČITANJA – 3. SRPNJA 2023.

Gospodin moj i Bog moj!

XIII. tjedan kroz godinu

Ponedjeljak, 3. 07. 2023.

SV. TOMA APOSTOL

Blagdan

ČITANJA:
vl.: Ef 2,19-22; Ps 117,1-2; Iv 20,24-29

BOJA LITURGIJSKOG RUHA:
crvena

IMENDANI:
Toma, Tomislav, Tomo; Rajmund, Leon, Lav

Prvo čitanje:

Ef 2, 19-22

Nazidani na temelju apostolâ.

Čitanje Poslanice svetoga Pavla apostola Efežanima

Braćo!

Više niste tuđinci ni pridošlice,

nego ste sugrađani svetih i ukućani Božji

nazidani na temelju apostolâ i prorokâ,

a zaglavni je kamen sam Krist Isus.

U njemu je sva građevina povezana

i raste u hram svet u Gospodinu.

U njemu ste i vi ugrađeni

u prebivalište Božje u Duhu.

Riječ Gospodnja.

Otpjevni psalam:

Ps 117, 1-2

Pripjev:

Idite po svem svijetu, propovijedajte Evanđelje!

Hvalite Gospodina, svi puci,
slavite ga, svi narodi!

Silna je prema nama ljubav njegova
i vjernost Gospodnja ostaje dovijeka!

Evanđelje:

Iv 20, 24-29

Gospodin moj i Bog moj!

Čitanje svetog Evanđelja po Ivanu

Toma zvani Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bijaše s njima kada dođe Isus. Govorili su mu dakle drugi učenici: »Vidjeli smo Gospodina!« On im odvrati: »Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, neću vjerovati.« I nakon osam dana njegovi učenici bijahu opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stade u sredinu i reče: »Mir vama!«

Zatim će Tomi: »Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran.« Odgovori mu Toma: »Gospodin moj i Bog moj!« Reče mu Isus:

»Budući da si me vidio, povjerovao si.

Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!«

Riječ Gospodnja.

Preuzeto s Hrvatski institut za liturgijski pastoral

Fra Marin Mikulić proslavio mladu misu na Kočerinu

Danas, 2. srpnja u 11 sati u crkvi sv. Petra i Pavla na Kočerinu svoju mladu misu proslavio je fra Marin Mikulić koji je na službi u župi sv. Jakova u Međugorju. U koncelebraciji su bili kočerinski župnik fra Mario Knezović, međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić, čitlučki župnik i vikar Hercegovačke franjevačke provincije fra Miro Šego i brojni drugi svećenici. Nakon ulazne procesije, nekoliko riječi pozdrava uputio je fra Mario Knezović, zatim su roditelji fra Marina Mikulića položili svoje ruke na njega te mu udijelili svečani roditeljski blagoslov, a prigodnu propovijed kazao je fra Mario Knezović.

„Dragi fra Marine, imao si danas posebnu duhovnu privilegiju da ovdje možeš među nama, Bogu hvala zdrav i duhovno i tijelom, slaviti Gospodina i svoju mladu misu. Prišli su ti tvoji roditelji, otac i majka, stavili su ruke na tebe. One ruke koje su te prve dočekale kada si došao na ovaj svijet, one ruke koje su te kao dječačića i bebu presvlačile, one ruke koje su te odgajale, one ruke kad su ti ćaća i mater sklapali ruke i učili moliti. Što možemo reći, nego slavim te Bože i zahvaljujemo ti. Dragi mladomisniče, pitano je jesi li dostojan, a baš danas vidimo u Evanđelju koje je predivno otpjevao njegov rođak, naš starosjedilac fra Stanko Banožić kako se pjeva je li dostojan, a to znači ne samo čestitošću života i moralno duhovnim odlikama ćudoređa, nego ljubiš li više Isusa nego li oca i majku, onu majku koja te je odgojila i ruke na te položila, onoga ćaću koji je ovdje u prvom redu crkve svoje. Ljubiš li više Krista nego one koji su po krvi tvoji? Ako jesi, kaže Isus, dostojan si mene”, kazao je fra Mario Knezović, te se zahvalio na Božjem pozivu, ali i na fra Marinovom odazivu.

„Zajedno s tobom svi mi ovdje na oltaru možemo potvrditi kako ne bira Bog sposobne, nego osposobljava one koji su kazali “Evo me, Gospodine u tvoju službu, čini što hoćeš”. Poslanje Božjeg pastira je Isus definirao rekavši „Šaljem vas kao janjce među vukove”. Ono što je, braćo i sestre, slično rekao naš veliki blaženik i budući svetac Alojzije Stepinac vidjevši u olovnim godinama kako svećenike privode, kako svećenici završavaju u zatvorima, a mnogi su ubijeni bez suda i osude, on redi misnike u tom teškom vremenu i kaže im „Mladomisnici moji, ništa vam ne mogu obećati, ja vas šaljem u krvavu kupelj”, znajući kakva teška vremena dolaze, ne samo za njega, nego i za one koji su Božji. Zato je uvijek važno znati kako svećeništvo i fratarluk nije romantika nego vrlo realna proza, često pisana tintom vlastite krvi”, kazao je fra Mario, upitavši se kako onda uspjeti i izvršiti misiju, a zatim i odgovorivši kako je to moguće, ali ne svojom snagom ni desnicom, nego u Onome koji nas jača i krijepi, u Bogu koji je živ.

„Tkao si svoj đakonat u Međugorju s Gospom i Majkom Kraljicom Mira. Dragi fra Marine, uzmi Mariju za svoju majku i moli se i ona će biti s tobom i u tvojim radostima, a nadasve u tvom jecaju i možebitnom ljudskom nerazumijevanju. Sve će se to ostvariti jer je Isus rekao kako lisice imaju jazbine, ptice nebeske gnijezda, a Sin Čovječji nema gdje bi naslonio glavu. To je istina, ali kada dođu ti trenuci nasloni glavu na Isusovo srce, uhvati se za ovaj žrtveni oltar, oči usmjeri prema Presvetom oltarskom sakramentu i moli se Gospi”, kazao je, između ostaloga, fra Mario Knezović u svojoj propovijedi.

Na kraju misnoga slavlja svoje riječi čestitke uputio je i fra Miro Šego, vikar Hercegovačke franjevačke provincije kazavši na početku kako je velika stvar kada jedna župa izmoli svećenika, a župa Kočerin to čini u kontinuitetu te je čestitao i zahvalio i fra Marinovim roditeljima na ovom velikom danu.

„Dragi fra Marine, onu jednu lijepu sliku rekao je otac biskup u prigodi vašeg svećeničkog ređenja kada je rekao da je svećenik pokaznica, ona koja Krista pokazuje i svjedoči svijetu i narodu. Želim ti, doista, da budeš upravo ta slika, slika svećenika koji nosi Krista, koji Krista svjedoči i Krista pokazuje vjernicima u svakom trenutku svoga života. Za geslo si uzeo riječi iz Evanđelja „Neka mi bude po tvojoj riječi” (Lk 1, 38). Rekao je fra Mario da si svoje đakonsko vrijeme proveo u Međugorju, u župi pod plaštem Kraljice Mira. Za sve one koji dolaze u Međugorje kažu da je jedno od najljepših trenutaka provedenih u Međugorju euharistijsko klanjanje, koje je jedan poseban događaj, jedan poseban dar, jedna posebna milost koju mnogi hodočasnici osjete u Međugorju. Ti ćeš vjerujem imati prigodu i predmoliti i predvoditi euharistijsko klanjanje i sve druge obaveze koje ti budu povjerene u župi Međugorje”, kazao je između ostaloga fra Miro Šego poručivši fra Marinu neka zagovor Blažene Djevice Marije Kraljice Mira ispuni njegovo srce i neka ga prati u njegovom svećeničkom životu, a na kraju se svima obratio i mladomisnik fra Marin Mikulić uputivši riječi zahvale.

„Najprije izričem riječi hvale dragome Bogu na daru života, na daru redovničkog i svećeničkog poziva, a tu istu hvalu upućujem i našoj Nebeskoj Majci Mariji Kraljici Mira. Hvala i mojim roditeljima što su mi pružili i dali od moga rođenja pa sve do danas. Neka vam Bog bude vječna nagrada”, kazao je fra Marin te se zatim redom zahvalio i svome bratu, nevjesti, nećaku, pokojnima iz obitelji, Hercegovačkoj franjevačkoj provinciji, braći fratrima, meštrima, odgojiteljima u osnovnoj i srednjoj školi, učiteljici, profesorima, svećenicima iz župe Međugorje, kočerinskom župniku fra Mariju Knezoviću, časnim sestrama koje su djelovale u župi Kočerin, rodbini, prijateljima, kočerinskim župljanima i brojnim drugima uz završne riječi: „Preporučujem se i dalje u vaše molitve da molite za sve nas svećenike da budemo sveti, čisti i odani Bogu, da budemo dobri pastiri svoga stada koji će služiti Bogu i narodu i neka vas sve prati zagovor naše Nebeske Majke Kraljice Mira”, kazao je fra Marin Mikulić. Nakon toga uslijedio je svečani mladomisnički blagoslov, te se ovaj poseban dan nastavio radosnim druženjem za obiteljskim stolom.

Preuzeto s Radiopostaja Mir Međugorje

(VIDEO) Tisuće vjernika na Kedžari proslavilo ‘Divin dan’

Danas je na Vran planini proslavljen Divin dan.

Središnjem euharistijskom slavlju u 11 sati prethodile su pučke pobožnosti – obavljanje zavjeta, u molitvi obilazak Divinog groba i spomen kipa, a hodočasnici imali su priliku i za osobnu Ispovijed.

Prije početka Svete mise, tekst Poruke mučenice Dive Grabovčeve u ramskoj narodnoj nošnji izrekla je djevojka Magdalena Fofić.

Damir Misura

U nazočnosti nekoliko tisuća hodočasnika svečano euharistijsko slavlje u 11 sati, uz suslavlje više svećenika, predslavio je provincijal Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja BDM fra Jozo Grbeš.

Damir Misura

Riječi dobrodošlice, zahvale i obavijesti okupljenim vjernicima izrekao je mjesni župnik fra Stjepan Pavličević.

Euharistijsko slavlje svojim pjevanjem animirale su članice etno skupine Čuvarice iz Rame pod ravnanjem mag. Biljane Glibo.

U organizaciji župe sv. Ilije proroka Doljani, program obilježavanja Divina dana započeo je u subotu 1. srpnja Misom Uočnicom koju je u 18 sati na Kedžari predslavio fra Josip Vlašić iz Masne Luke.

Svakog ljeta, točnije na prvu nedjelju poslije Petrova, tisuće hodočasnika iz Rame, Hercegovine, Bosne, Hrvatske i svijeta hodočaste na grob Dive Grabovčeve na lokalitetu Kedžara, na Vran planini. Dio njih, a posebno mladi i pješači do ovoga mjesta kako bi obavili svoje zavjete i sudjelovali u slavlju Svete mise.

Diva Grabovčeva, koja je danas inspiracija mnogim pjesnicima i umjetnicima, bila je katolička djevojka, prema narodnoj predaji najljepša u ramskom kraju u tursko doba. Želio ju je zaprositi bahati Tahir-beg Kopčić s Kupresa. Želeći očuvati svoju kršćansku vjeru i djevojačku čestitost, Diva se toj njegovoj namjeri izričito usprotivila. No, mladi beg bio je uporan, te je mladu pastiricu Divu pronašao na Vran planini. Kad ga je Diva još jednom odbila, Tahir-beg ju je u bijesu i usmrtio. Tijelo joj je pokopano na mjestu pogibije. Danas se na grobu nalazi veliki kameni stećak, a pored njega se nalazi brončani kip koji prikazuje Divu u klečećem položaju s uzdignutom glavom prema nebu.

www.rama-prozor.info

Papa Franjo: Kakvi smo svjedoci? Kakvi smo proroci?

Papa Franjo je u nedjelju, 2. srpnja s prozora svoje radne sobe u Apostolskoj palači izmolio molitvu Anđeo Gospodnji s vjernicima i hodočasnicima okupljenim na Trgu sv. Petra. Donosimo u cijelosti Papino obraćanje vjernicima prije i nakon molitve Angelusa


Draga braćo i sestre, dobar dan!

U današnjem Evanđelju Isus kaže: „Tko prima proroka jer je prorok, primit će plaću proročku“ (Mt 10, 41). Tri puta riječ „prorok“; ali tko je prorok? Ima onih koji ga zamišljaju kao nekakvoga čarobnjaka koji proriče budućnost, ali to je praznovjerna ideja, a kršćanin ne vjeruje u praznovjerja, kao što su magija, karte, horoskopi i slično. Usput rečeno: mnogi, mnogi kršćani idu da im se čita iz dlanova, ma molim vas! Drugi ocrtavaju proroka samo kao lik iz prošlosti, koji je postojao prije Krista da bi najavio njegov dolazak. Ipak, sam Isus danas govori o potrebi prihvaćanja prorokâ; oni, dakle, još uvijek postoje, ali tko su? Tko je prorok?

Prorok, braćo i sestre, je svatko od nas: naime, krštenjem smo svi primili dar i poslanje proroštva (usp. Katekizam Katoličke Crkve, 1268). Prorok je onaj koji, po krštenju, pomaže drugima tumačiti sadašnji trenutak pod djelovanjem Duha Svetoga, razumjeti Božje naume i na njih odgovoriti. Drugim riječima, prorok je onaj koji drugima pokazuje Isusa, koji ga svjedoči, koji pomaže živjeti današnjicu i graditi sutrašnjicu prema njegovim planovima. Svi smo, dakle, proroci, svjedoci Isusa „kako bi snaga evanđelja zasjala u svakodnevnom obiteljskom i društvenom životu“ (Lumen gentium, 35). Prorok je živi znak koji pokazuje Boga drugima, prorok je odraz Kristova svjetla na putu braće. Možemo se, dakle, zapitati: ja, koji sam u krštenju „izabran za proroka“, govorim li i, nadasve, živim li kao Isusov svjedok? Donosim li malo njegova svjetla u život svakog pojedinca? Preispitujem li sebe u vezi s tim? Zapitam li se: kakvo je moje svjedočenje, moje proroštvo?

Gospodin u Evanđelju također traži da prihvaćamo proroke; važno je, dakle, prihvaćati jedni druge takve kakvi jesmo, kao nositelje Božje poruke, svaki prema svom stanju i pozivu, i to tamo gdje živimo, to jest u obitelji, u župi, u redovničkim zajednicama, u drugim područjima Crkve i društva. Duh je razdijelio darove proroštva u sveti Božji narod: zato je dobro slušati druge. Na primjer, kad treba donijeti neku važnu odluku, dobro je prije svega moliti, uputiti zaziv Duhu Svetom, ali zatim slušati i razgovarati, s uvjerenjem da svaki pojedini, pa i najmanji, ima nešto važno za reći, proročki dar za podijeliti s drugima. Tako se traži istina i širi se ozračje slušanja Boga i braće, u kojem se osobe ne osjećaju prihvaćenima samo ako govore ono što nam se sviđa, nego se osjećaju prihvaćenima i cijenjenima kao darovi zbog onoga što jesu.

Pomislimo samo koliki bi se konflikti mogli izbjeći i riješiti na taj način, slušanjem drugih s iskrenom željom da se međusobno razumijemo! Zapitajmo se, dakle, na kraju: znam li braću i sestre prihvaćati kao proročke darove? Vjerujem li da ih trebam? Slušam li ih s poštivanjem, sa željom da učim? Jer svaki od nas ima potrebu učiti od drugih, svaki od nas treba učiti od drugih.

Neka nam Marija, Kraljica prorokâ, pomogne vidjeti i prihvaćati dobro koje je Duh posijao u drugima.

Nakon Angelusa

Draga braćo i sestre,

i u ovo ljetno doba ne umarajmo se moliti za mir, posebno za ukrajinski narod, koji je tako teško kušan. I nemojmo zanemariti druge, nažalost često zaboravljene ratove, kao i brojne sukobe i konflikte koji izazivaju krvoproliće u mnogim dijelovima svijeta; danas se vode toliki ratovi… Zanimajmo se za ono što se događa, pomažimo onima koji trpe i molimo, zato što je molitva blaga snaga koja štiti i podupire svijet.

Pozdravljam sve vas, Rimljane i vjernike iz raznih talijanskih mjesta i krajeva; posebno pozdravljam sestre svetog Josipa Benedikta (Giuseppe Benedetto) Cottolenga, mlade krizmanike s Ibize i Formentere, djecu iz Pastoralne jedinice Tremignon i Vaccarino, kod Vicenze. Pozdravljam i „Grupu San Mauro“ iz Cavarzerea i djecu iz Dječjeg vrtića „Madonna dell’Olmo“ iz Verdellina. Pozdravljam također djecu Bezgrješne.

Svima želim ugodnu nedjelju i molim vas ne zaboravite moliti za mene. Dobar tek i doviđenja!

Vatican News

Biskup Košić pridružio se moliteljima krunice na Trgu bana Jelačića u Zagrebu

Uz Zagreb, krunicu su muškarci molili i u Dubrovniku ispred crkve Sv. Križa,  u Karlovacu na Trgu J. J. Strossmayjera, u Osijeku na Trgu sv. Ivana Pavla II. (ispred konkatedrale), u Slavonskom Brodu na Korzu, u Splitu na Peristilu, u Šibeniku na Trgu branitelja Domovinskog rata (Krešimirovom domu), u Trogiru na Trgu sv. Ivana Pavla II., u Vinkovcima na Trgu bana J. Šokčevića (kod kipa Presvetoga Trojstva), u Virovitici, na adresi Matije Gupca 63 (u vojarni kod križa),  u Zadaru ispred katedrale sv. Stošije.


I ove subote, prve u mjesecu srpnju, muškarci diljem Hrvatske molili su krunicu za domovinu, mir i obraćenje hrvatskog naroda, duhovni autoritet muškaraca, život u predbračnoj čistoći, prestanak pobačaja, autentične i svete crkvene pastire, za duše u čistilištu kao i za osobne nakane.

Moliteljima se na trgu Trga bana Josipa Jelačića u Zagrebu pridružio i sisački biskup Vlado Košić.

Uz Zagreb, krunicu su muškarci molili i u Dubrovniku ispred crkve Sv. Križa,  u Karlovacu na Trgu J. J. Strossmayjera, u Osijeku na Trgu sv. Ivana Pavla II. (ispred konkatedrale), u Slavonskom Brodu na Korzu, u Splitu na Peristilu, u Šibeniku na Trgu branitelja Domovinskog rata (Krešimirovom domu), u Trogiru na Trgu sv. Ivana Pavla II., u Vinkovcima na Trgu bana J. Šokčevića (kod kipa Presvetoga Trojstva), u Virovitici, na adresi Matije Gupca 63 (u vojarni kod križa),  u Zadaru ispred katedrale sv. Stošije.

“Ovaj miroljubiv i apolitičan događaj u Zagrebu organizira bratstvo „Vitezovi Bezgrešnog Srca Marijina”. Ograđujemo se i ovaj put od svih pojedinaca koji će namjerno ometati molitelje ili prolaznike ili isticati ideološki nepoželjna obilježja ili sudjelovati kao predstavnici udruga, a ne kao pojedinci”, ističu muškarci okupljeni oko incijative “Muževni budite”.

Preuzeto s hkm.hr

Prekrasna pjesma ‘Kardinale’ u čast velikog Alojzija Stepinca – izvode ‘Hrvatske ruže’

Glazbena skupina “Hrvatske ruže” objavila je pjesmu “Kardinale” posvećenu domovini i blaženom Alojziju Stepincu, a premijerno je puštena u eter 25. lipnja.

Za Hrvatski katolički radio autor pjesme Nenad Ninčević odgovorio je kako se sada, nakon više od dvije tisuće napisanih pjesama, usmjerio na duhovno-domoljuban svjetonazor.

“Moje se pjesme sviraju svakodnevno, i na zabavama i na radiju, na svim mogućim televizijama. Dnevno imam između osam do deset tisuća vrćenja i ne znam ni koliko stotina tisuća klikova dnevno. Meni je Bog dao sve što sam sanjao, a sada je došlo vrijeme da se ja njemu zahvalim”, kazao je Ninčević.

Hrvatske ruže

“U svakoj pjesmi je Bog”

Objasnio je i mogu li pjesme biti duhovne, a da se u njima ne spominje Bog.

“Čim si posvetio pjesmu majci u njoj je Bog. To je tako jednostavno i divno. U svakoj pjesmi je Bog. Kako bi se uopće dogodila ljubav prema majci, prema djetetu, prema ljudima, prema bližnjemu svome da nije u tebi Bog i da nije u pjesmi Bog. On je jednostavno tu, ne treba ga naglašavati”, rekao je Ninčević.

Otkrio je za HKR i zašto je nakon toliko godina i stvaralaštva odlučio napisati pjesmu posvećenu bl. Alojziju Stepincu.

“U 12. mjesecu 2020. imao sam jednu tešku zdravstvenu situaciju i zamalo sam umro. Međutim, sve skupa je dobro završilo. Nekim čudom sam preživio. Čitav život sam bio u vjeri, ali prije bolesti, čini mi se da sam je malo zanemario i da nisam bio dovoljno dobar, kao nekada. U bolesti sam ponovno našao svoj mir. Puno sam čitao o kardinalu i na neki sam se način povezao s njim. Zaključio sam da moram to napraviti. Da moj duh traži od mene da mu zahvalim za mučenički život koji je živio”, objasnio je Ninčević.

Uz Ninčevića, tekst i glazbu potpisao je i Branimir Mihaljević. Obojica su dokazani autori brojnih hitova popularne glazbe, ali ova skladba po svojoj domoljubnoj i duhovnoj noti predstavlja ih na jedan nov i poseban način. Skladba odiše ponosom i nostalgijom i zasigurno će posebno u dušu dirnuti iseljenu Hrvatsku i to ne samo onu starije generacije već i mlade koji su iseljenički život započeli posljednjih petnaestak godina.

Više o skladbi

Aranžman je napravio Branimir Mihaljević, a skladbu uz Ninčevića, izvode Karlo Dogan i Antonio Maričević okupljeni u glazbena skupinu koju su nazvali “Hrvatske ruže”. Skladba “Kardinale” njihov je glazbeni prvijenac koji je premijerno pušten u hrvatski eter, 25. lipnja, na godišnjicu ukazanja Gospe u Međugorju.

Blaženi Alojzije Stepinac bio je osobiti poklonik krunice i Gospe pa su glazbenici i odabirom datuma za puštanje skladbe u eter odali počast kardinalu kojemu je skladba i posvećena. Za pjesmu je napravljen i videospot u režiji Sandre Mihaljević koja je se uz kadrove izvođača u spotu koristila i arhivskim snimkama blaženika Stepinca.

Inače, Ninčević autor je tekstova i glazbe brojnih hrvatskih hitova koje je izvodio samostalno ili ih pak pisao za brojne izvođače hrvatske popularne glazbe. Sada je uz Karla Dogana i Antonia Maričevića dio glazbenog sastava „Hrvatske ruže“ čija će prva skladba već na prvo slušanje sasvim sigurno osvojiti brojna srca publike.

Pin It