SVETAC DANA – SV. GERVAZIJE I PROTAZIJE
Sveti Gervazije (Gervasius) i Protazije (Protasius), braća blizanci, rimski mučenici iz II. stoljeća, bili su sinovi svetog Vitalisa i svete Valerije iz Milana. Dali su svoje živote za Krista Gospodina oko 165. u Milanu, za vladavine cara Marka Aurelija.
Rimski časnik Astazije progonio je milanske kršćane i naredio njihovo pogubljenje. U tamnici je Gervazija i Protazija posjećivao sveti Nazarije. Gervazije je umoren olovnim bičevima, a Protaziju su odrubili glavu. Sveti Ambrozije, milanski biskup, nastojao je pronaći tijela ovih mučenika. Uspjelo mu je to godine 386. Tada je u Milanu boravio i sveti Augustin, koje je to zabilježio u svojim „Ispovijestima“. Napisao je: „Tada si spomenutom svomu biskupu (Ambroziju) u viđenju otkrio gdje se skrivaju tijela mučenika Gervazija i Protazija, koja si tolike godine pokopao nepokvarena kao u riznici svoje tajne, da ih ipak u pogodno vrijeme izneseš kako bi utažio srdžbu jedne žene, koja bijaše carica“. Ovdje se misli na caricu Justinu, majku malodobnog cara Valentijana. Ona je pripadala arijanskom krivovjerju i nemilosrdno je progonila biskupa Ambrozija, neustrašivog branitelja Kristovog božanstva.
Sveti Augustin opisuje i prijenos tijela mučenika. Pri tom prijenosu dogodilo se više čudesnih ozdravljenja opsjednutih osoba i jednog slijepca. Vjernički puk radovao se tom događaju, a slijepac je zamolio da rupčićem dotakne nosila svetih mučenika. Kad je rupčić primaknuo svojim očima dogodilo se čudo i istog je trenutka progledao. Ni to čudo nije obratilo caricu, ali je prestala s progonom pravovjernih kršćana. Ambrozije piše o čudesnom ozdravljenju slijepca u više svojih spisa i u pismu svojoj sestri Marcelini. I sveti Augustin piše o tome u svojem djelu „ O državi Božjoj“, a piše i Ambrozijev tajnik i životopisac Paulin iz Nole. Sveti Gervazije i Protazije štovani su u mnogim zemljama, a zazivaju ih kod traganja za lopovima, krvarenja i bolesti mjehura. Zaštitnici su kosaca i djece, Milana i Breisacha (Baden-Württemberg, Njemačka) te brojnih naselja, župa, crkava i kapela diljem Italije i svijeta, a tragove njihovih crkava i spomenika nalazimo i u našim krajevima (Bale u Istri). Njihove relikvije počivaju u bazilici svetog Ambrozija u Milanu.