BOG JE LJUBAV Ključ pontifikata Benedikta XVI.

Prije dvije godine preminuo je papa Benedikt XVI. čiji su teološki genij, dosljednost istini i zaljubljenost u Božje Srce pronašli svoj konačni izričaj u njegovim posljednjim riječima, 31. prosinca u 9:34: „Isuse, volim te!“


Teolog „tinejdžer“ na Koncilu

Benedikt XVI. rođen je kao Joseph Alois Ratzinger na Veliku subotu, 16. travnja 1927., u Marktl am Innu, okrug Altötting, u Njemačkoj, kao treće dijete roditelja Josepha i Marije Ratzinger.

Za svećenika je zaređen zajedno sa svojim bratom Georgom 1951., dvije godine kasnije doktorirao je teologiju, a 1957. postao je profesor dogmatske teologije.

Kao mladić, već cijenjen kao teolog, Ratzinger je pratio zasjedanja koncila uz kardinala Fringsa iz Kölna, prenosi Vatican News.

Prema mladom teologu, tekstovi „trebaju odgovarati na najhitnija pitanja i to trebaju činiti – koliko je to moguće – ne osuđujući, već koristeći materinski jezik“.

obitelj Ratzinger: sin Joseph Aloisius, majka Maria rođ. Peintner, otac Joseph, kći Maria, sin Georg – obojica sinova su postali svećenici, a kći se nije udavala nego je do smrti 1991. brinula o kućanstvu brata Josepha / Foto: Vatican Media

Čuvar vjere u vrijeme pape Wojtyłe

Budući Benedikt XVI. bio je i izravni svjedok pokoncilske krize, prijepora na sveučilištima i teološkim fakultetima. Svjedočio je propitivanju bitnih istina vjere i nekontroliranom eksperimentiranju s liturgijom.

Već 1966., samo godinu dana nakon završetka Koncila, rekao je da vidi „jeftino kršćanstvo“ u nadolazećoj fazi.

Tek nakon što je navršio pedesetu godinu života, Pavao VI. imenovao ga je 1977. nadbiskupom Münchena, a nekoliko tjedana kasnije kardinalom.

kardinal Joseph Ratzinger s nadbiskupom Bozanićem u Mariji Bistrici / Foto: Facebook

Zatim mu je Ivan Pavao II. povjerio vodstvo Kongregacije za nauk vjere u studenom 1981. To je bio početak snažne suradnje između poljskog pape i bavarskog teologa, koja je završila tek Wojtyłinom smrću.

Ivan Pavao II. je do kraja odbijao prihvatiti Ratzingerovu ostavku, ne želeći biti lišen njegove službe.

Najvažniji posao kojim se bavio svakako je novi Katekizam Katoličke Crkve, projekt koji je trajao šest godina, a objavljen je 1992. godine.

„Ponizni radnik u vinogradu“

Nakon smrti Ivana Pavla II., konklava održana 2005. za manje od 24 sata izabrala je Ratzingera – već u visokim godina života u dobi od 78 godina – za njegova nasljednika. Ratzinger je bio univerzalno cijenjen i poštovan, čak i od strane njegovih protivnika.

S lože Bazilike svetog Petra Benedikt XVI. predstavio se kao skromni radnik u vinogradu Gospodnjem. Izjavio je da nema programe, već da želi slušati, zajedno s cijelom Crkvom, riječ i volju Gospodnju.

Benedikt XVI. izabran je za papu na konklavi 19. travnja 2005. / Foto: Vatican Media

Auschwitz i Regensburg

Prirodno sramežljiv, Benedikt XVI. nije se odrekao apostolskih putovanja.

Neki od najdirljivijih trenutaka dogodili su se tijekom njegova posjeta Auschwitzu u svibnju 2006., kada je njemački papa rekao: Na ovakvom mjestu riječi nedostaju; na kraju može postojati samo strašna tišina – tišina koja je sama po sebi iskreni vapaj Bogu: Zašto si, Gospodine, šutio? Kako si mogao tolerirati sve ovo?

Benedikt XVI. poduzimao je teška putovanja, svjedočio je brzoj sekularizaciji koja je zahvatila dekristijanizirana društva, kao i nesuglasicama unutar Crkve.

Rođendan je proslavio u Bijeloj kući, zajedno s Georgeom W. Bushom, a samo nekoliko dana kasnije, 20. travnja 2008., molio se na Ground Zero, grleći rodbinu žrtava napada 11. rujna.

Benedikt XVI. pred Zidom plača u Jeruzalemu, svibanj 2009. / Foto: Vatican Media

Enciklika o Božjoj ljubavi

Papa Benedikt XVI. neprestano je govorio o „radosti biti kršćaninom“.

Svoju nastupnu encikliku Deus caritas est posvetio je u potpunosti Božjoj ljubavi.

Biti kršćanin, napisao je, nije rezultat etičkog izbora ili uzvišene ideje, nego susreta s događajem, osobom.

Čak je našao vremena da napiše knjigu o Isusu iz Nazareta, djelo koje će biti objavljeno u tri dijela.

Benedikt XVI. bio je glazbeno obrazovan a posebice je volio Mozarta / Foto: Reuters

Reakcija na skandale

Posljednje godine njegova pontifikata bile su obilježene ponovnim izbijanjem skandala seksualnog zlostavljanja i Vatileaksa – naziv je skandala o procurenim dokumentima u kojima se navodno otkriva korupcija pri Svetoj Stolici.

Benedikt XVI. bio je odlučan i nepopustljiv u suočavanju s problemom „prljavštine“ u Crkvi. Uveo je stroge norme protiv seksualnog zlostavljanja maloljetnika, a od kurije i biskupa tražio je promjenu mentaliteta.

Suočen sa skandalima izazvanim crkvenim karijerizmom, papa Benedikt XVI. neprestano je pozivao na obraćenje, pokoru i poniznost.

Georg Ratzinger i papa emeritus Benedikt XVI. / Foto: Vatican Media

Papinsko odreknuće i posljednje godine života

U svom posljednjem nedjeljnom Angelusu hodočasnicima okupljenima 24. veljače 2013. na vatikanskom trgu Benedikt XVI. rekao je: „Gospodin me zove ‚uspeti se na goru‘, da se još više posvetim molitvi i razmatranju.

Ali to ne znači napustiti Crkvu, štoviše, ako to Bog traži od mene to je upravo zato da joj mogu nastaviti služiti s istim predanjem i ljubavlju kojom sam to činio do sada, ali na jedan način koji više odgovara mojoj dobi i mojim snagama.“

Nakon odreknuća od službe papa emeritus živio je povučenim životom u preuređenom samostanu Majke Crkve u Vatikanskim vrtovima.

Papa Franjo u posjetu Benediktu XVI. u Samostanu Mater Ecclesiae gdje je živio nakon umirovljenja / Foto: Vatican Media

U lipnju 2020. godine nenadano je napustio Vatikan i nakratko posjetio bolesnoga brata Georga u Regensburgu, koji je ubrzo umro, 1. srpnja.

U svjetlu sudnjeg dana, milost kršćanstva postaje mi još jasnija. Daje mi znanje, ali i prijateljstvo, sa Sucem mog života, i tako mi omogućuje s pouzdanjem proći kroz mračna vrata smrti. Benedikt XVI.

Papa emeritus preminuo je na spomendan sv. Silvestra, 31. prosinca 2022. u 95. godini života, u samostanu Mater Ecclesiae u Vatikanu. Nakon što mu je pred odrom u vatikanskoj bazilici tijekom tri dana počast odalo gotovo 200 tisuća ljudi, sprovodnom misom na Trgu sv. Petra, 5. siječnja predsjedao je papa Franjo, a tijelo mu je položeno u grob u kripti (Grotte Vaticane).

Ostavite komentar

Pin It