SVETAC DANA – SV. MARGARETA ŠKOTSKA
Supruga, majka, kraljica, dobročiniteljica, četiri su riječi za najkraći opis sv. Margarete Škotske, čiji životopis dokazuje da sveci ne moraju nužno prolaziti putovima patnje, boli, osamljenosti i nerazumijevanja. Istina, gotovo cijeli život provela je u izbjeglištvu, no kako je bila kraljevska kći, nije ni to bilo tako strašno poput današnjih izbjegličkih priča…
Sveta Margareta Škotska (1045.-1093.), unuka engleskog kralja, rođena je u Mađarskoj zbog očevog progonstva kao djeteta. Svoje prve godine provela je na mađarskom dvoru, među pobožnim i vjernim katoličkim kraljevima.
Njezin praujak, sveti Edward Ispovjednik, koji je naslijedio njezina djeda, bio je blizu smrti 1057. godine, a Margaretina se obitelj vratila u rodnu Englesku budući da se njezin vlastiti otac smatrao mogućim nasljednikom svog strica bez djece. Teškoće su ponovno pogodile obitelj kada je njezin otac umro odmah po povratku u zemlju iz koje je bio prognan godinama prije.
Kroz niz bitaka i promjena vlasti, njezina je obitelj izgubila englesko prijestolje, a Margaretina obitelj pobjegla je na sigurno u Škotsku. Tamo se 1070. Malcom III., škotski kralj, oženio Margaretom, želeći nevjestu koja je kao potomak anglosaksonskog prijestolja. Zajedno su imali osmero djece, od kojih će troje naslijediti oca na škotskom prijestolju.
Ugodan i uzvišen život kraljevske obitelji na mnoge je načine bio nepoželjan za svetu Margaretu, pa je svim svojim sposobnostima nastojala iskoristiti svoj status kao sredstvo za duhovno i materijalno poboljšanje života drugih.
Njezin plemićki i kraljevski status ipak nije bio ono što je činilo svetost svete Margarete. Umjesto toga, proglašena je svetom 1250. godine zbog života u svetosti. Smatrana snažnom ženom hrabrog karaktera, Sveta Margareta bila je snažno uvjerena u vjeri i bila je predana supruga i majka. Poznavala je teškoće i patnje i prigrlila ih je s velikom krepošću.
Pobožnost svete Margarete bila je vidljiva u velikom broju vremena koje je provodila u molitvi. Svetica je također ilustrirala važnost tišine i samoće kada bi se često povlačila u klaustar špilje za prigode molitve i tihog razmišljanja. Sveta Margareta bila je proždrljiva čitateljica, osobito duhovne građe. Njezin suprug, koji je bio nepismen, jako se divio apetitu svoje žene za knjigama.
Kraljici su najvažniji bili sakramenti, osobito misno slavlje. Priča se da je bilo dana kad je bila na čak šest misa.
Sveta Margareta bi činila dobrotvorna djela za siromahe. Voljeći i poštujući njih, voljela je i častila Krista. To je uključivalo pranje nogu i posluživanje hrane.
Sveta Margareta uvijek je brzo povezivala svoja djela služenja niskima kao čin žrtve i štovanja. Često bi je našli kako odlazi u crkvu kako bi mogla ponuditi svoju službu na slavu Božju. Škotski kraljevski par dao je primjer svojim gostima kada su obično odlučili poslužiti goste prije nego što bi sami jeli.
Iako njezin suprug nije bio posebno religiozan, sveta Margareta se nije bojala učinkovito upotrijebiti svoj utjecaj s njim kako bi unaprijedila nekoliko projekata za službu Crkve. Bila je ključna u uspostavljanju trajekta za prijevoz hodočasnika i zalagala se za posvećenije štovanje subote u cijelom kraljevstvu.
Sveta Margareta bila je velika pobornica benediktinskog života u Škotskoj. Znala je važnost samostana i njihov doprinos društvu, pa je pozvala benediktince da osnuju novi samostan i bila je ključna u donošenju reforme i novog života u drugi samostan.
Suprug i najstariji sin svete Margarete ubijeni su u opsadnom napadu 13. studenoga 1093. Udovica je tu vijest saznala na vlastitoj samrtnoj postelji. Vjeruje se da je život u strogoći i postu uzeo danak na njezinom tijelu, a teška vijest slomila joj je srce. Umrla je tri dana kasnije.
Sveta Margareta Škotska je svetica zaštitnica za služenje siromašnima, a njezin je blagdan 16. studenoga. Svetom ju je proglasio 1250. papa Inocent IV.