SVETAC DANA – SV. SALOMON LECLERCQ
Salomon Leclercql, svećenik reda Školske braće, ubijen je 2. rujna 1792. u samostanu zajedno s još 190 osoba jer je odbio izdati Vatikan i papu i potpisati vjernost Francuskoj državi.
Današnji zaštitnik, sveti Salomon Leclercq, rođen je 14. studenog 1745. kao Guillaume-Nicolas-Louis Leclercq u gradu Boulogne-sur-Mer (departman Pas-de-Calais, sjeverna Francuska). Sin bogatog trgovca vinom, protivno očevoj želji odlučio je postati svećenikom i 25. ožujka 1767. stupio kao novak u družbu Braće kršćanskih škola (lasalijanci), uzevši ime Salomon. Pobožni redovnik, često uronjen u molitvu i omiljeni učitelj, predavao je u mnogim francuskim školama. U svojem redu obavljao je dužnosti poglavara novaka, ekonoma i tajnika generala družbe, brata Agathona (Joseph Gonlieu).
Nije htio položiti prisegu na građanski ustav i krio se u Parizu pred bezbožnim vlastima. Iz toga razdoblja sačuvana su mnoga njegova pisma obitelji. Uhićen je 15. kolovoza 1792., uz mnoge druge svećenike, redovnike i redovnice. Žrtva krvave francuske revolucije, mučen je i pogubljen mačem na današnji dan, 2. rujna 1792., u vrtu karmelićanskog samostana u Parizu, nakon što je Narodna skupština sredinom kolovoza te godine zatvorila sve katoličke škole u Parizu i zabranila nošenje redovničke i svećeničke odjeće.
Od svećenika je zatraženo da daju zakletvu državnoj organizaciji za svećenike koja je htjela kontrolirati svećenički rad, kao i biskupska imenovanja i to bez miješanja Vatikana i pape. Tom je prilikom 25 000 svećenika odlučilo napustiti zemlju.
Salomon Leclercq izabrao je ostati, međutim ubrzo je uhićen, zatvoren te su ga revolucionari naoružani mačevima ubili. On je jedan od oko 1300 ljudi ubijenih u tzv. “Rujanskom masakru”.
Njega i 190 osoba koje su također mučene u karmelićanskom samostanu, papa Pio XI. proglasio je blaženima 1926. Nakon toga njegov slučaj je odvojen od ostalih te se proces kanonizacije vodio zasebno. Svetim ga je proglasio papa Franjo 16. listopada 2016.
Sveti Salomon zaštitnik je progonjenih kršćana.
Izvor: Narod.hr